Fed'in faiz oranlarını yükseltmesi bekleniyor

2019-01-06 16:23:17

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) siyasi baskı ve finansal dalgalanmanın etkisiyle 2019 yılının ikinci yarısında faiz oranlarını yükseltmesi bekleniyor.


Çin'in önde gelen üniversitelerinden Pekin Üniversitesi ve Wuhan Üniversitesi'nin mezunlar dernekleri, dün ABD'nin New York kentinde “2019 Görünümü Forumu”nu düzenledi.


Foruma katılan Horizon Financial'ın Başekonomisti Kevin Chen, yaptığı açıklamada, piyasa istikrar kazanana kadar Fed'in birkaç çeyrek beklemesi gerektiğini ve 2019'un ikinci yarısında faiz oranlarını yükseltebileceğini söyledi.


Chen, ABD'nin federal fon oranlarının hâlâ nispeten düşük olduğunu ve başka bir olası krizle karşılaşmamak için Fed'in faiz oranlarını artırma hazırlıkları yaptığını belirtti.


Küresel yatırım yönetim şirketi BlackRock'tan başka bir paneliste göre, Fed, faiz oranlarını 2019 yılında en az bir kere artıracak ve faiz oranları birkaç kez artırılsa bile tarihsel açıdan hâlâ düşük durumda.


Çin Merkez Bankası New York Şubesi Hazine Departmanı Müdürü Liu Zhidan ise yaptığı değerlendirmede, “Faiz oranları çok hızlı artarsa, önemli ölçüde ekonomik genişlemeyi getirecek, diğer yandan da büyüme beklentilerine zarar verecek ve işletmelerin daha düşük kar elde etmelerine yol açacaktır.” ifadesini kullandı.


Fed, Aralık 2018'de yaptığı açıklamada, önceki beklentilere kıyasla 2019 yılında üç kez değil iki kez faiz artırımını öngördüklerini duyurmuştu.


Fed Başkanı Jerome Powell, kısa süre önce açıklamalarda bulunarak faiz artırma konusunda temkinli olacaklarını belirtmişti.


ABD Başkanı Donald Trump ise Fed'i son aylarda faiz oranlarını yükseltmesi nedeniyle sert şekilde eleştiriyor. Son zamanlarda Fed'in para politikası konusunda yaşanan belirsizlikten dolayı da finansal piyasa daha dalgalı bir seyir izliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor