Myanmar polisi Rakhine'deki saldırılara dava açtı

2019-01-06 15:12:32 CRI

Myanmar polisi, Rakhine eyaletindeki 4 polis merkezini hedef alan saldırıları terörle mücadele yasası kapsamında mahkemeye taşıma kararı aldı.

Myanmar polisi, Rakhine isyancılarının eyaletin kuzey bölgesinde yer alan 4 polis merkezine 4 Ocak'ta silahlı saldırılar düzenlediğini ve 2014 yılında kabul edilen terörle mücadele yasası kapsamında saldırıların her biri için ayrı ayrı dava açılacağını açıkladı.

Myanmar basını ve ordusundan verilen bilgilere göre, eş zamanlı olarak gerçekleştirilen saldırılarda 13 polis hayatını kaybetti, 9 polis yaralandı. Olayda ayrıca 40 hafif silah ve 16 bin mermi kayboldu.

Çin'in Myanmar'daki büyükelçiliğinden dün yapılan konuyla ilgili açıklamada, Rakhine'deki saldırılar şiddetle kınandı, ölenlerin yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifa dileklerinde bulunuldu.

Çin'in, Myanmar hükümetinin, Rakhine'de barışı ve istikrarı korumak için harcadığı çabaları desteklediği ve her türlü şiddete karşı çıktığı dile getirilen açıklamada, ilgili tarafların diyalog ve müzakere yoluyla sorunu çözmesi ve eyalette huzurun ortak çabalarla korunması çağrısında bulunuldu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor