Jerome Powell: Temkinli davranacağız

2019-01-05 17:01:49

Fed Başkanı Jerome Powell dün yaptığı açıklamada, Fed'in sıkı para politikasına yönelik temkinli duruşunu koruyacağını ve gelecekte faiz oranlarındaki artışı tartmakta olduğunu belirtti.


Dün Atlanta'da düzenlenen Amerikan Ekonomik Birliği'nin toplantısında konuşan Powell, istihdam artışı ve düşük enflasyon oranını referans alarak 2018'i ABD ekonomisi için genel olarak iyi bir yıl olarak nitelendirdi. Büyüme eğiliminin 2019 yılına kadar devam etmesini öngördüklerini söyleyen Powell, diğer yandan finans piyasasında aşağı yönlü risklerin de bulunduğunu kaydetti.


Powell, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) politika yolunu önceden belirlemediğini ifade ederek, ekonomik gidişata göre sıkı para politikası konusunda temkinli davranacaklarını söyledi. Fed Başkanı, gerektiği takdirde para politikasını değiştirmeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi.


JP Morgan'dan Başekonomist Michael Feroli, Powell'in konuşmasının, Fed'in 2019 yılında faiz oranlarındaki artış hususunda daha esnek bir tempo izleyeceği fikrini pekiştirdiğini söyledi.


Fed, geçen aralık ayında faiz oranlarını 25 baz puan artırarak yüzde 2.25-2.5 aralığına yükseltmişti, aynı zamanda faiz oranlarını 2019 yılında üç değil iki kez artırmayı planladığını duyurmuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor