Pompeo, Ortadoğu turuna çıkıyor

2019-01-05 15:33:45

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 8 Ocak'ta çıkacağı Ortadoğu turu kapsamında sekiz ülkeyi ziyaret ederek bu ülkelerle Suriye, Yemen ve İran konularını görüşecek.

ABD'nin Suriye'deki askerlerini geri çekme kararı almasının ardından belirsizlik ve karmaşıklığın yükseldiği bir dönemde gerçekleştirilecek ziyaretin merkezinde iki konu var, ABD bölgedeki müttefikleri ile Ortadoğu'dan çekilmeme ve “İran tehdidi”ne birlikte karşı koyma taahhüdünde bulunacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, Mike Pompeo'nun 8-15 Ocak günlerinde Ürdün, Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Suudi Arabistan, Umman ve Kuveyt'i ziyaret edeceği belirtildi.

Açıklamada, Pompeo'nun 8 ülkenin liderleriyle Suriye ve Yemen'deki durumu, terörizmle mücadele çalışmalarını ve İran tehdidine bölgedeki müttefikleriyle birlikte karşı koyma gibi konuları ele alacağı ve Kahire'de ABD'nin Ortadoğu politikası hakkında bir konuşma yapacağı ifade edildi.

Aynı gün Beyaz Saray'dan bir yetkili, Pompeo'nun bölgedeki müttefiklerine ABD'nin Ortadoğu'da varlığını sürdürmesi ve onlarla birlikte İran tehdidine karşı koyması konusunda söz vereceğini açıkladı.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı'ndan başka bir yetkili, ABD'nin Suriye'den çekilmesi konusunda belirli bir takvimin bulunmadığına ve askerleri geri çekme operasyonunun Ortadoğulu müttefiklerle eş güdüm halinde tamamlanacağına işaret etti.

Bazı Arap ülkelerinin son günlerde Suriye'yle diplomatik ilişkilerini güçlendirmelerine karşı çıktıklarını dile getiren ABD'li yetkili, Suriye'ye yönelik siyasi yalnızlaştırma ve baskı politikasının devam ettirilmesi gerektiğine inandıklarına dikkat çekti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor