Erdoğan'dan Irak'la terörle mücadelede işbirliği mesajı

2019-01-04 11:00:59 CRI

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'ya resmi ziyarette bulunan Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih ile bir araya geldi.


Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan, özetle şunları söyledi:


"Irak DEAŞ'a karşı verdiği mücadeleden muzaffer çıkmıştır. Bedeli ağır olmuştur. Tarihi ve medeniyeti yerle yeksan ettiler. Binlerce Iraklı kardeşimiz şehit oldu. Türkiye bu mücadelede Irak'a destek olmuştur. Her alanda her türlü desteği vermeye hazırız. Irak'ın kendi ayaklarının üzerinde durması, bölgesel güvenlik ve istikrar bakımından da son derece önemlidir.


Irak ile Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantılarını inşallah bu yıl içerisinde kaldığımız yerden devam ettireceğiz. Irak'ın yeniden imarı için Kuveyt'te düzenlenen konferansta 5 milyar dolarlık kredi taahhüt etmiştik, çalışmalarımızı hızlandırdık. Irak'taki altyapı projelerine katkı sunmaya hazırız. 2013'te 16 milyar dolarla rekor kırmıştık. Şimdi bunu 20 milyar dolara yükseltelim. Hatta bunu ikiye katlayalım.


DEAŞ, PKK ve FETÖ gibi terör örgütleri hem Türkiye hem de Irak için tehdit oluşturmaktadır... Terörle mücadelemizde başarıya ulaşabilmek için birlikte çalışmanın öneminin farkındayız. İş birliği içinde çalışmayı sürdüreceğiz."


Berham Salih de "Kardeş Türkiye'ye dostluk kardeşlik ve her alanda ortak işbirliği mesajıyla geldik" sözleriyle Erdoğan'ı destekledi. Salih, "Dışardan vesayetlere ihtiyaç duymamaktayız. Irak sahip olmuş olduğu stratejik konumu ve tarihiyle çok şey yapabilir. Irak ve Türkiye birçok konuyu beraberce ele alıp çözümleyebilir" diye konuştu.


Salih, "Türkiye'nin Irak'ta terörden arındırılmış bölgelerin yeniden imarı konusundaki katkılarını bekliyoruz" ifadelerini de kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor