“Güney-Kuzey ilişkisi, ABD-Kuzey Kore ilişkisine bağlı olmamalı”

2019-01-04 10:36:18 CRI

Kuzey Kore'de yayın yapan Rodong Simun gazetesinde dün yer alan bir yorumda, Kuzey-Güney Kore ilişkisinin Kuzey Kore-ABD ilişkisi doğrultusunda kurulmaması gerektiği ifade edildi.

Yorumda, Kuzey Kore (KDHC) ve Güney Kore (KC) arasındaki ilişkilerde geçen yıl şaşırtıcı değişikliklerin meydana geldiğine, ancak detaylı incelendiğinde ikili ilişkilerin sağlam bir içerikten yoksun olduğuna ve durgun bir durumda bulunduğuna dikkat çekildi.

Güney Kore ile Kuzey Kore arasında varılan anlaşmaların somut şekilde uygulanması konusunda hâlâ çeşitli sorunlar bulunduğuna vurgu yapılan yazıda, “Bu durum, ABD'nin iki ülkenin ilişkilerinin iyileştirilmesine destek veriyor gibi görünürken gerçekte ise iki taraf arasında engeller yaratmasından kaynaklanıyor.” ifadelerine yer verildi.

Yazıda, ABD'nin söz konusu tutumunun kökeninde ise Kuzey Kore'ye karşı takındığı düşmanlık politikasının değişmemesinin yattığı belirtildi. Kuzey Kore ve Güney Kore ilişkilerinin ise ABD'nin Kuzey Kore'ye karşı beslediği düşmanlık politikasının kurbanı olmaması gerektiğine vurgu yapılan yorumda, Kuzey ve Güney arasında ikili ilişkilerin gelişimini hızlandırmak için daha cesur adımlar atılması gerektiğinin altı çizildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor