Güney Kore: Kim'in yeni yıl mesajını olumlu karşılıyoruz

2019-01-02 11:22:34 CRI

Güney Kore Birleşme Bakanlığı, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un yeni yıl mesajında Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasına ve yarımadada kalıcı barışın tesis edilmesine dikkat çekmesini olumlu karşıladıklarını açıkladı.

 

Kim Jong-un'un yeni yıl mesajında Kore Yarımadası'nın nükleer silahtan arındırılması, yarımadada kalıcı barış sağlanması ve Kuzey-Güney ilişkilerinin genişletilmesi konularına vurgu yaptığı belirtilen açıklamada, Kuzey Kore'nin bu tutumundan memnuniyet duyulduğu ifade edildi.


Güney Kore hükümetinin iki taraf arasında imzalanan deklarasyonu hayata geçirerek, Kuzey ile Güney Kore arasındaki ilişkileri iyileştirmeyi arzuladığının altı çizilen açıklamada, hükümetin Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasını gerçekleştirmek ve yarımadada kalıcı barış inşa etmek için çaba harcayacağı belirtildi.


Açıklamada son olarak, Güney Kore hükümetinin ülke halkıyla ve uluslararası toplumla birlikte çaba harcayarak, iki taraf arasındaki uzlaşıyı ve işbirliğini geliştirmeye hazır olduğu aktarıldı.


Kuzey Kore lideri Kim Jong-un dün yayınladığı yeni yıl mesajında, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması hedefinin Kuzey Kore iktidar partisinin ve hükümetinin değişmez bir tutumu olduğuna dikkat çekmişti. Kim Jong-un, bu amaç doğrultusunda Kuzey Kore'nin artık nükleer test yapmayacağını veya nükleer silah üretmeyeceğini, kullanmayacağını ve yaymayacağını ilan ettiğini belirtmişti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor