Jimmy Carter: Çin ve ABD tüm dünyaya iyi bir gelecek sunabilir

2019-01-01 18:49:35

Jimmy Carter: Çin ve ABD tüm dünyaya iyi bir gelecek sunabilir


Jimmy Carter 1977-1981 yıllarında ABD Başkanı olarak görev yaptı. Onun görev süresinde Çin ile ABD arasında diplomatik ilişki kuruldu.

ABD'nin eski başkanlarından Jimmy Carter, ABD ve Çin'in, kendileri ve tüm dünya için daha iyi bir gelecek yaratma konusunda sağlam bir inanca sahip olmaları gerektiğini yazdı.

Carter, 31 Aralık günü Washington Post için yazdığı ‘Çin-ABD ilişkilerini onarmak ve modern soğuk savaştan kaçınmak' adlı makalede, Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin 40 yıllık tarihinin, farklı kültürlere ve siyasi sistemlere sahip ülkelerin işbirliği yapma kabiliyetine sahip olduklarını kanıtladığını ifade etti.

Carter, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının, Asya-Pasifik bölgesini barış sürecine girmeye teşvik ettiğini söyledi. Carter, Çin'in olağanüstü ekonomik gelişimi ve ABD ile yaptığı ekonomik ve ticari işbirliğinin, iki ülkeyi küresel refahın öncüsü hale getirdiğini kaydetti.

Carter ayrıca, ABD ve Çin'in, Kore Yarımadası nükleer meselesi, terör ve aşırıcılıkla mücadele, iklim değişikliği ve küresel ekonomik büyümeyi desteklemede işbirliği yapabileceğini söyledi.

Carter makalesinde, iki ülke liderlerinin yeni bir vizyon, cesaret ve bilgelikle, yeni zorluklara cevap vereceği ve yeni fırsatlar yakalayacağı inancını ifade ederken, ABD ve Çin'in iki ülke ve tüm insanlık için daha iyi bir gelecek yaratabileceğini belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor