Analiz Haber: Mücadele “Çin hızı”nı yarattı

2019-01-01 16:14:47

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 31 Aralık'ta Çin Medya Grubu ve internet aracılığıyla yeni yıl konuşması yaparak Çin halkına ve dünyaya içten dileklerini sundu. Xi Jinping yeni yıl konuşmasında 2018 yılında Çin'in başarılarını özetledi, Çinlileri yeni yılda rüyalarını gerçekleştirmek için ilerlemeye davet etti. Xi aynı zamanda Çin'in dünya barışını korumak, ortak kalkınmayı ilerletmek konusundaki samimiyetini ifade etti.


Bu yeni yıl konuşması Çin'in mücadeleden duyduğu gurur ve başarı duygusunu yansıtırken, Xi Jinping'in büyük bir ülkenin lideri olarak halkına derin sevgi beslemesini ve geniş bir küresel vizyona sahip olduğunu gösteriyor.


Mücadele ruhu Çin mucizelerini yarattı


2018, Çin'de reform ve dışa açılma politikasının 40. Yılı. Çin'in onlarca yıl içerisinde, gelişmiş ülkelerin yüzlerce yıl yürüttüğü sanayileşme sürecini tamamladığı yorumları yapılırken, “mücadele”nin bu başarıda en kritik kavram olduğuna kuşku yok.


Xi Jinping birçok konuşmasında Çinlilerin mücadele ruhunu vurguladı. Reform ve dışa açılmanın 40. yıldönümü kutlamalarında konuşan Xi Jinping, geride bırakılan 40 yılda Çin'de kaydedilen başarıların, Çin Komünist Partisi ve Çin'in tüm etnik gruplarına mensup vatandaşların çalışkanlık, zeka ve cesaretine bağlı olduğunu belirtti. Xi Jinping 2019 yeni yıl konuşmasında ekonomi, ekoloji, sivil yaşam, yaratıcılık, reform ve dışa açılma gibi boyutlarda Çin'in 2018 yılındaki başarılarını özetledi. Xi, konuşmasında bütün başarıların ülkenin tüm etnik gruplarına mensup vatandaşların el birliğiyle harcadığı çabalarla elde edildiğini, tüm emekçilerin alın teriyle gerçekleştiğini yineledi. Xi, “Bu yılı Çin verimli geçirdi, sağlam adımlar attı”, “dünya, reform ve dışa açılma sürecinde bulunan Çin'in hızına, reform ve dışa açılma politikasını sonuna kadar uygulayan Çin'in kararlılığına tanıklık etti” şeklinde konuştu.


Mücadele halkların güzel yaşam beklentisini gerçekleştirmesini sağlamaktır. Uzun süren mücadele sayesinde, Çinlilerin elde etme duygusu her geçen gün artıyor. 2018 yılında, kırsal kesimlerde 10 milyon kişi daha yoksulluktan kurtarıldı, 17 çeşit kanser ilacı sağlık sigortası kapsamına alındı, 13 milyon kişi kent ve kasabalarda iş buldu, konut sorununun çözümü için 5,8 milyon konutun inşası başladı, Hong Kong, Makao ve Taiwan bölgelerinden soydaşlar ana kesimde ikamet belgesine kavuştu, Hong Kong anavatanın yüksek hızlı tren ağına dahil oldu... Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in yeni yıl konuşmasında bahsettiği gelişme başarıları “mücadele mutluluğu getirir” sözünün anlamını en canlı şekilde özetledi, Çinlilerin gururunu öne çıkardı.


Mücadelenin halk sevgisi

 

Bir dönemin insanı bir dönemin misyonunu üstlenir. 40 yıllık reform ve dışa açılmayla gerçekleşen “Çin mucizeleri” mücadeleye destek verenlerin “çalışkanlık, zeka ve cesaret”inin sonucudur.


Xi Jinping, yeni yıl konuşmasında bazı “parlak isimleri” de andı. Çin'in “gök gözü” babası olarak adlandırılan biliminsanı Nan Rendong, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun örnek askerleri Lin Junde ve Zhangchao… Xi Jinping onların isimlerini “yeni dönemde en parlak insanlar” olarak zikretti, topluma onları anma ve onlardan öğrenme çağrısında bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor