2018 yılının 10 dünya haberi!

2018-12-31 20:02:11 CRI

Çin Medya Grubu, 2018 yılında dünyada en çok ilgi çeken 10 haberi belirledi. Bu haberler şöyle:

1. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın ilki başarıyla düzenlendi, fuar, açık bir küresel ekonominin gelişmesine güç kattı

5-10 Kasım günlerinde dünyada ithalatı esas alan ilk ulusal fuar Çin'in Shanghai şehrinde düzenlendi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ithalat fuarına ev sahipliği yapmanın, Çin'in ticaret serbestliği ve ekonomik küreselleşmeye desteğini gösterdiğini ve ülkenin dünyaya açılması için attığı önemli bir adım olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi, nisan ayında düzenlenen Bo'ao Asya Forumu, haziran ayında düzenlenen Shanghai İşbirliği Örgütü Qingdao Zirvesi, eylül ayındaki Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi ve aralık ayındaki Reform ve Dışa Açılmanın 40. Yılı kutlama töreni gibi çeşitli vesilelerle Çin'in dışa açılmaya devam etmesi, insanlığın ortak kader topluluğu inşasını ilerletmesi, uluslararası adaletin korunması, uluslararası ilişkilerin demokratikleştirilmesi, ticaret ve yatırım alanlarında özgürlük ve kolaylığın güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

2. Kuşak ve Yol inşası derinleştirildi, girişime uluslararası toplumdan aktif katılım oldu

Rusya'nın Kuzey Kutbu'nda gerçekleştirdiği dünyanın en büyük doğal gaz projesi olan Yamal projesinin üçüncü üretim zinciri 11 Aralık'ta üretime başladı. Bu Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ileri sürdüğü Kuşak ve Yol inisiyatifinin 5 yılda kaydettiği yeni bir başarıdır. 2013 yılından bu yana Çin ile Kuşak ve Yol güzergahında yer alan ülkeler arasındaki toplam ticaret hacmi 6 trilyon ABD Doları'nı geçti, Çin'in yurtdışında gerçekleştirdiği yatırım 80 milyar ABD Doları'nı aştı, Çin'in çabaları dünyada doğrudan yatırımın artması için lokomotif rol oynadı. Çin'i Avrupa ülkelerine bağlayan tren seferlerinin sayısı 12 bini geçerken, Kuşak ve Yol inşasına katılan ülkelerde yeni oluşturulan istihdam 240 bini buldu.

 Çin-Latin Amerika Forumu 2. Bakanlar Toplantısı 22 Ocak'ta Şili'nin başkenti Santiago'da düzenlendi. Toplantıda Kuşak ve Yol İnisiyatifine Dair Özel Açıklamanın yayınlanması, bu girişimin Latin Amerika'ya uzandığını gösteriyor. Şu ana kadar Çin diğer ülkeler ve uluslararası kuruluşlarla Kuşak ve Yol inisiyatifiyle ilgili 149 işbirliği protokolü imzaladı. Kuşak ve Yol inisiyatifi, BM, G-20 Grubu, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü ve Shanghai İşbirliği Örgütü gibi önemli uluslararası mekanizmaların sonuç bildirgelerinde de yer buldu.

 3. Suriye krizi dinmedi, Ortadoğu'da çatışmalar sürdü

2018 yılında terör örgütü IŞİD'in kökten temizlenmesiyle Suriye'deki savaş hali Rusya ve İran'ın desteklediği hükümet ordusu ile Batılı ülkelerin desteklediği hükümet karşıtı güçler arasında yaşanan çatışma haline dönüştü. 20 Ocak'ta, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrin bölgesindeki Kürt militanları hedef alan Zeytin Dalı Harekatı'nı dünyaya duyurdu. 14 Nisan'da ABD, İngiltere ve Fransa “Suriye ordusunun kimyasal silah kullandığı” gerekçesiyle Suriye'yi vurdu. İsrail de Suriye'yi hedef alan saldırılarını yoğunlaştırdı. 7 Eylül'de Tahran'da gerçekleştirilen Rusya-İran-Türkiye Zirvesi'nde Suriye konusunda anlaşma sağlanamadı. 19 Aralık'ta ABD askerlerini Suriye'den geri çekeceğini duyurdu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor