CPTPP resmen yürürlüğe girdi

2018-12-31 17:23:25

(Xinhua Ajansı)

11 ülke tarafından imzalanan “ Sınır Ötesi Okyanus Ortaklık İlişkileri'nin Kapsamlı İlerletilmesi Anlaşması” (CPTPP) dün resmen yürürlüğe girdi.

Japonya, Kanada, Avusturalya, Şili, Yeni Zelanda, Singapur, Brunei, Malezya, Vietnam, Meksika ve Peru gibi ülkeler arasında Mart 2018'de Şili'de CPTPP imzalanmıştı.

Anlaşma şimdiye kadar Japonya, Meksika, Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya'nın yasama organları tarafından onaylandı ve ilgili maddeye göre dün resmen yürürlüğe girdi.

İlgili maddeye göre, anlaşmaya imza atan ülkeler sanayi ürünleri ve tarım ürünleri gümrük vergisini ortadan kaldaracak yada azaltacak, ticaret ve yatırım alanında kolaylık tedbirleri sağlayacak. Öte yandan, çeşitli ülkeler cep telefonların uluslararası roaming ücretini işbirliğiyle azaltacak, uluslararası vergi takas sınırlamalarını iptal edecek, internet ağı ticareti dolandırıcı girişimlerinin yasaklanması yasasını ortaklaşa saptayacak.

ABD Ocak 2018'de Sınır Ötesi Okyanus Ortaklık İlişkileri Anlaşması'ndan (TPP) geri çekilmişti. TPP görüşmelerine katılan diğer 11 ülke asil anlaşma üzerinde değişiklik yaparak, CPTPP oluşturmuş. Söz konusu anlaşma 498 milyon nüfusu kapsarken, anlaşmaya imza atan ülkelerin yurtiçi hasılası toplam miktarı ve küresel ekonomik toplam miktarı yüzde 13'ü buluyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor