Rusya ile İngiltere arasındaki casus gerginliği hafifliyor

2018-12-29 11:04:56

Rusya'nın Londra Büyükelçisi Aleksandr Yakovenko, İngiltere ile yaşanan “casus krizi” nedeniyle azaltılan diplomat sayısını yavaş yavaş artıracaklarını bildirdi.

Aleksandr Yakovenko, dün Rus-24 televizyon kanalında verdiği demeçte, Rusya ve İngiltere arasında varılan anlaşmaya göre iki ülkenin ocak ayından itibaren Moskova ve Londra'daki diplomat sayılarını artıracaklarını söyledi.

Ancak iki tarafın diplomat sayısını Skripal'lerin öldürülmesinden önceki seviyeye çıkarıp çıkarmayacağının hala belirsiz olduğunu kaydeden Rus büyükelçi, en azından önceki seviyenin yarısı kadar artış düşündüklerini ifade ederek, bunun ikili diplomatik ilişkiler için olumlu bir adım olduğunu belirtti.

Eski Rus casus Sergey Skripal ve kızı Yuliya Skripal, 4 Mart'ta İngiltere'nin Salisbury kentinde bir alışveriş merkezinde bir anda hastalanmış, ardından sokaktaki bir bankta bilinçsizce yatarken bulunmuştu. İngiltere, baba-kızın sinir gazıyla zehirlenerek öldürüldüğünü iddia ederek, olaydan Rusya'yı sorumlu tutmuştu. Rusya ise suçlamaları reddetmiş ve iki ülke diplomatik bir sürtüşmeye girerek karşılıklı diplomat sayılarını azaltma yoluna gitmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor