ABD sonrası Suriye'de güç hesapları

2018-12-27 11:15:33

(CRI Muhabiri Zhao Yuanfang)


İsrail Hava kuvvetlerine bağlı savaş uçakları 25 Aralık günü Suriye'ye füze saldırısı düzenledi. Saldırıda Suriye'nin bir mühimmat deposu zarar görürken 3 asker yaralandı. Suriye ise S-200 tipi hava savunma sistemleriyle İsrail'e karşılık verdi.


ABD'nin Suriye'den askerlerini çekme kararının ardından Türkiye ve İsrail gibi bölge ülkelerinin Suriye'ye müdahale hazırlıklarını güçlendirdikleri yorumu yapılıyor.


Suriye Ulusal Televizyonu, 25 Aralık günü İsrail savaş uçaklarının Lübnan üzerinden Şam'ın batısı ve güneybatısına füze fırlattığını ve Suriye hava savunma sistemlerinin füzelerin çoğunu imha ettiğini duyurdu. Habere göre, 1,5 saat süren çatışmada Suriye de İsrail savaş uçaklarına füze fırlattı. İsrail tarafı can ve mal kaybı bulunmadığını açıkladı.


'İsrail aslında Hizbullah'ı vurdu'


Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü tarafından yayımlanan raporda, İsrail'in asıl olarak Suriye'de bulunan Hizbullah'ın bir silah deposunu hedef aldığı belirtildi.


Hizbullah'ı önemli güvenlik tehdidi olarak gören İsrail, İran'ı Suriye üzerinden Hizbullah'a silah sevkiyatı yapmakla suçluyor ve bu gerekçeyle Suriye'ye sürekli hava saldırısı düzenliyor.


Eylül ayında İsrail'in gerçekleştirdiği bir hava saldırısında bir Rus keşif uçağı Suriye hava savunma sistemi tarafından vuruldu. Rusya olayın sorumluluğunu İsrail'e yükledi ve Suriye'ye daha ileri teknolojiye sahip S-300 tipi hava savunma sistemleri sağladı. Bunun ardından, İsrail Suriye'deki askeri operasyonlarını azalttı.


İsrail, ABD sonrası İran etkisinden çekiniyor


ABD 19 Aralık'ta askerlerini Suriye'den çekeceğini duyurdu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu yaptığı açıklamada, ABD'nin çekilmesinden sonra İran'ın etkisinin büyümesini önlemek için Suriye'de askeri operasyonları güçlendireceklerini ilan etti.


ABD Suriye'den çekildikten sonra…


Suriye, bu yılın ikinci yarısında nispeten huzurlu bir döneme girdi. Terör örgütü IŞİD'in etkisi hemen hemen sona ermiş durumda. Suriye hükümeti ile hükümet karşıtı güçler İdlib'de ateşkes sağladı. İsrail eylülden itibaren Suriye'yi hedef alan askeri operasyonları askıya aldı.


Fakat ABD'nin geri çekileceğini açıklaması Suriye'deki stratejik dengeyi tekrar bozdu ve bölge dışında bilek güreşinin yoğunlaşmasına yol açtı. Özellikle İsrail ve Türkiye'nin Suriye'ye müdahale çalışmalarını güçlendirdiğine dikkat çekildi.


İsrail'e göre, ABD'nin geri çekilmesiyle İran bölgedeki etkisini güçlendirecek ve Suriye hükümetiyle işbirliği halinde kendisine daha büyük bir tehdit oluşturacak. Bu endişeyle İsrail'in İran'ın Suriye'deki askeri varlığını hedef alması kaçınılmaz. Türkiye ise ABD'nin geri çekilmesinden yararlanarak Suriye'nin kuzeyinde ortaya çıkan güç boşluğunu dolduracak ve Kürt militanlarla mücadele etmeye devam edecek.


Suriye sahnesinde ortaya çıkan güç değişimiyle farklı güçlerin bölünüp tekrar birleşme süreci hızlandı. ABD'nin desteğini kaybeden Kürt gruplar büyük ihtimalle Suriye hükümeti ve Rusya'ya yakınlaşacak. ABD Türkiye ile ilişkileri düzelterek Rusya ve Türkiye'nin Suriye konusunda işbirliğini derinleştirmesine de engel oluşturuyor. Bu sebeple Suriye'de siyasi uzlaşma süreci uzun, karmaşık ve belirsiz unsurlar nedeniyle önümüzdeki dönemde daha büyük zorluklarla karşılaşacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor