Trump Türkiye ziyaretine açık

2018-12-26 11:11:27

       Beyaz Saray kısa süre önce Türkiye Cumhuriyeti Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump'ı Türkiye'ye davet ettiğini ve Trump'ın ziyaret fikrine açık bir tavrı sergilediğini duyurdu.

       Beyaz Saray Sözcüsü Hogan Gidley 24 Aralık günü yaptığı açıklamada, şu aşamada Trump'ın Türkiye ziyareti hakkında henüz planlama yapılmadığını belirtti.

       ABD Başkanı Trump 23 Aralık günü sosyal medya platformu Twitter'da paylaştığı mesajda Erdoğan'la uzun ve verimli bir görüşme gerçekleştirerek IŞİD ile mücadele, Suriye'deki son durum, Amerikan askerlerinin Suriye'den çekilmesi, ABD-Türkiye ekonomi ve ticari ilişkileri gibi konuları ele aldıklarını söyledi.

Trump ayrıca Erdoğan'dan IŞİD'i temizleme sözü aldığını aktararak, Amerikan askerlerinin memleketlerine geri döneceklerini ifade etti.

       ABD basınında, Suriye'den çekilme açıklamasının, Trump-Erdoğan telefon görüşmesinin ardından gerçekleşmesine dikkat çekiliyor. Haberlere göre, Türkiye Suriye'nin kuzeyindeki Kürt militanlara yönelik askeri operasyon planını aktardıktan sonra, ABD Türkiye'ye 3 milyar 500 milyon ABD doları değerinde silah satışını onayladı.

       Beyaz Saray Suriye'de konuşlandırılan bütün ABD askerlerinin geri çekileceğini ve Savunma Bakanı James Mattis'in çekilme kararını imzaladığını duyurmuştu. Fakat, kamuoyunda büyük itirazların yükselmesinin ardından ne Beyaz Saray ne de Pentagon somut takvimi açıkladı.

       Savunma Bakanı Mattis ve IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett H. McGurk Trump'ın Suriye'den çekilme kararına tepki olarak görevlerinden istifa ettiler. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Corker başta olmak üzere birçok meclis üyesi de Suriye'den çekilme kararına karşı çıktı.

      Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın 24 Aralık günü yaptığı açıklamada, ABD'den askeri bir heyetin Türkiye'yi ziyaret edeceğini ve görüşme gündeminde ABD ordusunun çekilme planının yer aldığını ifade etti. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da 21 Aralık'ta yaptığı açıklamada, YPG/PYD'yi hedef alan askeri operasyonu bir müddet ertelediklerini açıklamıştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor