BM'den Yemen anlaşmasına destek

2018-12-22 12:16:24 CRI

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde dün onaylanan bir kararla, Yemen hükümeti ile Husi güçleri arasında İsveç'te varılan anlaşma desteklendi ve anlaşmanın uygulandığını denetleyecek gözlemciler yetkilendirildi.

BM kararında, Yemen hükümeti ile Husi silahlı kuvvetlerinden anlaşmayı yerine getirmesi talep edilirken, BM Genel Sekreteri'ne de anlaşmanın bir an önce uygulanmasını kolaylaştırmak ve denetlemek için bir öncü ekip kurma ve bölgeye gönderme yetkileri verildi.

Karar uyarınca, BM Genel Sekreteri bu yılın sonuna kadar, BM'nin anlaşmayı tam olarak nasıl desteklediğine dair teklifler ve anlaşmanın uygulanma durumuna dair haftalık raporlar sunacak.

Kararda ayrıca, ticari ürünlerle insani yardımların ve yardım personelinin Yemen'e girmesinin ve personelin Yemen'de engelsiz şekilde çalışmasına yardım edilmesinin, Yemen'deki tüm limanların verimli olarak işletilmesinin, yolların tekrar hizmete başlamasının ve başkent Sana Havaalanı'nın ticari uçuşlara yeniden açılmasının güvence altına alınması çağrısında bulunuluyor.

BM başkanlığında düzenlenen yeni tur Yemen barış müzakereleri 13 Aralık'ta İsveç'te sona ermişti. Yemen hükümeti ve Husi kuvvetleri arasında ateşkes, esirlerinin takası ve liman kenti El-Hudeyde'nin kontrolü gibi önemli konular üzerinde anlaşmaya varılmıştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor