Kuzey Kore'den ABD'ye ortak çaba çağrısı

2018-12-22 12:11:37 CRI

ABD'nin Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması konusunda Kuzey Kore'yle birlikte çaba harcaması gerektiği açıklandı.

Kuzey Kore'nin (KDHC) resmi haber ajansı KCNA tarafından 20 Aralık'ta yayınlanan bir yorumda, ABD'nin tek taraflı yaptırımlarla Kuzey Kore'den nükleer silahlardan vazgeçmesini istemek yerine, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması için Kuzey Kore'yle birlikte çaba harcayarak, Kuzey Kore'ye karşı düşmanca politikaları durdurma ve yaptırımları iptal etme gibi önlemler alması gerektiği ifade edildi.

Kuzey Kore ile ABD arasındaki anlaşmazlığın, ABD'nin Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması konusunu yanlış anlamasından kaynaklandığı vurgulanan yazıda, “ABD, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması yönündeki genel kavramı, Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması yönündeki kısmı kavramla karıştırıyor” ifadesine yer verildi.

Yazıdan öne çıkan satır başları şu şekilde:

“Singapur'da Kuzey Kore ile ABD arasında imzalanan ortak açıklamada belirlenen taahhüt ‘Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması' anlamına geliyor ve ABD bu ifade doğru anlaşılmalı. Kore Yarımadası, Kuzey Kore dışında ABD'nin nükleer kuvvetlerini konuşlandırdığı Güney Kore'yi de kapsıyor. Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması, yalnızca Kuzey Kore ile Güney Kore'yi kapsamıyor; aynı zamanda çevre bölgelerden Kore Yarımadası'na yönelik tüm nükleer tehditlerin ortadan kaldırılması anlamına geliyor. ABD'nin Kuzey Kore'ye yönelik nükleer tehditleri sürdürmesi, Kuzey Kore'yi nükleer savunma gücüne sahip olmak zorunda bırakıyor. ABD, Kuzey Kore'nin nükleer savunma gücünü devre dışı bırakmayı talep etmeden önce, Kuzey Kore'ye yönelik nükleer tehditleri tamamen ortadan kaldırmalı. ABD, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasını güç ve baskı yoluyla gerçekleştirmekten ve sadece Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılmasını istemekten vazgeçmesi durumunda bir çözüm yolu bulunabilir.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor