ABD'den Rusya'ya yeni yaptırımlar

2018-12-21 10:08:13 CRI

ABD'den Rusya'ya yeni yaptırımlar

ABD yönetimi, çoğu Rus Askerî İstihbarat Servisi (GRU) çalışanı 14 kişiye ve 3 kuruma yaptırım uygulayacağını açıkladı.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Ofisi'nin (OFAC) "Amerika Düşmanlarına Yaptırımla Mücadele Yasası" (CAATSA) kapsamında yaptırım uygulanacak Ruslara yönelik listesinin genişletildiği belirtildi.

Buna göre, ABD yönetimi, Rus Askerî İstihbarat Servisi'nin (GRU) eski çalışanı Victor Alekseyevich Boyarkin'e hâlihazırda yaptırım listesinde bulunan Rus oligark Oleg Deripaska adına faaliyet gösterdiği için yaptırım kararı aldı. Açıklamada, Boyarkin ve Deripaska'nın Karadağ'da 2016'da yapılan seçimlere siyasi bir partiye finansman sağlayarak müdahale ettiği savunuldu.

ABD'nin yaptırım listesine, çeşitli ülkelerde yapılan siyasi seçimlere müdahale amacıyla siber saldırılarda bulundukları gerekçesiyle 9 mevcut GRU çalışanı da eklendi.

Daha önce yaptırım listesine eklenen "İnternet Araştırma Ajansı" (IRA) adlı siber içerik üreten Rus firmasının "Lakhta Projesi" kapsamında yine siyasi seçimlere müdahale etmeye çalıştıkları gerekçesiyle Nevskiy News LLC, Economy Today LLC ve Federal News Agency LLC şirketlerine yaptırım uygulanacağı bildirildi.

Bu şirketlerle ilişkili olduğu gerekçesiyle Alexander Aleksandrovich Malkevich ve Elena Alekseevna Khusyaynova da yaptırım listesine ekledi.

Dünya Anti-Doping Ajansı'na siber saldırıda bulundukları iddia edilen GRU çalışanları Aleksei Morenets ve Evgenii Serebriakov'a da yaptırım uygulanacağı kaydedildi.

Ayrıca, İngiltere'de öldürülen eski KGB ajanı Sergei Skripal ile kızına suikast girişiminde bulunan GRU yetkilileri Alexander Petrov ve Ruslan Boshirov'un yaptırım kapsamına alındığı bildirildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor