DTÖ üyelerinden ABD'ye “korumacılık” eleştirisi

2018-12-20 11:19:34 CRI

DTÖ üyelerinden ABD'ye “korumacılık” eleştirisi

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyelerinden ABD'nin ticarette korumacı politikalarına yoğun eleştiriler geldi.

14. ABD'nin Ticaret Politikaları İncelemesi toplantısında Çin, Avrupa Birliği (AB), Japonya ve Hindistan gibi DTÖ üyesi ülkeler, Washington'un ticarette korumacı tedbirlerini eleştirdi.

Toplantıda söz alan Çin'in DTÖ Daimi Temsilcisi Zhang Xiangchen, konuşmasına “Büyük güç, büyük sorumluluklar getirir” ifadesini kullanarak başladı. Zhang, dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD'nin, üzerine düşen sorumlulukları üstlenmediğini, kendi çıkarlarını korumak için başkalarına zarar verdiğini ifade etti.

AB'nin DTÖ Daimi Temsilcisi Marc Vanheukelen de çok taraflı ekonomik sistemin ABD merkezli ciddi bir kriz içinde bulunduğunu belirtti.

Japonya'nın temsilcisi ise konuşmasında ABD'nin korumacı tedbirlerini “çok üzücü” şeklinde niteleyerek, bu tedbirlerin küresel piyasaları ve çok taraflı ticaret sistemini olumsuz etkilediğini dile getirdi.

Toplantıda 50'den fazla temsilci söz alırken, konuşmalarda ABD'nin giderek artan tek taraflı tedbirlerine ve DTÖ'nün faaliyetlerini kasıtlı olarak engellemesine getirilen yoğun eleştiriler dikkat çekti.

ABD'nin DTÖ Daimi Temsilcisi Dennis Shea ise 17 ve 19 Aralık günlerinde iki konuşma yaptı. Shea, krizin Çin'in uluslararası ticaret sistemine uymadığı için çıktığını savundu.

Çin Ticaret Bakanlığı DTÖ İşleri Müzakereci Yardımcısı Hu Yingzhi, ABD'li temsilcinin konuşmasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, toplantının gündeminin Çin'in değil ABD'nin ticaret politikaları olduğunu, Çin'in tek taraflılık ya da korumacılık için bir bahane veya günah keçisi olarak gösterilmesine karşı çıkılması gerektiğini söyledi.

Krizin kökeninde Washington'un pervasızca attığı adımların bulunduğuna vurgu yapan Hu, Çin-ABD ikili ekonomi ve ticaret ilişkilerinin istikrarlı ve sağlıklı bir şekilde gelişmesinin küresel ekonomi için çok önemli olduğunun altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor