Katar diplomatik krizi aşmak için diyaloga hazır

2018-12-16 19:27:25

Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani, dünya düzeninin büyük bir meydan okumayla karşı karşıya bulunduğunu belirterek, insanoğlunun sürdürülebilir gelişmesi için uzun vadeli ekonomik ve toplumsal gelişme politikasının hazırlanması gerektiğini söyledi.


Katar'ın ev sahipliğindeki Doha Forumu dün ülkenin başkenti Doha'da başladı. Emir Temim “İnternet Ortamında Politika Hazırlanması” temalı forumun açılışında konuştu.


Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirliği, Bahreyn ve Mısır Haziran 2017'te terörizme destek verildiği ve bölgesel güvenliğin zedelendiği gerekçesiyle Katar'la diplomatik ilişkileri kesti ve bu ülkeye ambargo uyguladı. ABD ve Kuveyt gibi ülkelerin arabuluculuğuna rağmen körfez ülkeleri arasında yaşanan en ciddi kriz henüz aşılamadı.


Katar Emiri Temim, forum vesilesiyle krizi çözme tavrını yineledi. Emir, diyalogun, fikir ayrılığını gidermenin en ideal yolu olduğunu kaydederek karşılıklı saygı ve içişlerine karışmama ilkeleri temelinde krizin diyalog yoluyla çözülmesi yönündeki tavrının değişmediğini vurguladı.


Katar, Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) üye ülkelerinden biriyken Suudi Arabistan konseyin önderliğini yapıyor. Bu yüzden KİK'in son iki zirvesinde “genel kurul” gerçekleştirilemedi.


2017 yılında Kuveyt Zirvesi'ne sadece Katar ve ev sahibinin devlet başkanı katılırken, 2018 yılında düzenlenen Suudi Arabistan Zirvesi'nde Katar'dan yalnız bakan düzeyinde bir yetkili hazır bulundu. Diplomatik kriz ile ilgili çözüm de zirvenin gündeminde yer almadı. KİK üyeleri arasında çatlağın büyüdüğü yorumları yapılıyor.


Diğer yandan Katar Başbakanı Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad Bin Jassim Bin Jabr Al Thani, Doha Forumu'nda yaptığı konuşmada KİK'in daha etkili çalışması için reform yapılması gerektiğini söyledi.  


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor