Çin'den Paris Antlaşması'nda çok taraflılık vurgusu

2018-12-15 19:59:13

Çin İklim Değişikliğiyle Mücadele Özel Temsilcisi Xie Zhenhua Katowice İklim Konferansı'nın başarıyla sonuçlanması için çok taraflılığa destek verilmesi gerektiğini belirtti.


Birleşmiş Milletler Katowice İklim Konferansı'nda Paris Antlaşması'nın detaylarıyla ilgili müzakere son aşamaya girdi. Konferansta şeffaflık konusu ilgi odağı haline geldi.


Çinli temsilci Xie Zhenhua bugün düzenlenen basın toplantısında Paris Antlaşması'nın ilkesel ruhu ve ayrıntılarını iyice anlamanın sorunun çözülmesinde kritik rol oynadığını kaydetti. Xie, Paris Antlaşması'nda şeffaflık hakkında üç tane madde bulunduğunu hatırlatarak, sistemin şeffaflığının güçlendirilmesi, gelişmekte olan ülkelere esneklik tanınması ve gelişmekte ülkelere yardım sağlanması gerektiğini vurguladı.


Xie Zhenhua, müzakerede öne çıkan sorunların gelişmiş ülkelerin Paris Antlaşması ve Kyoto Protokolü'nde verdikleri sözlerin yerine getirilmesinden kaynaklandığına dikkat çekerek buna rağmen gelişmekte olan ülkelerin Paris Antlaşması'nın uygulanmasıyla ilgili ayrıntıları görüşmeye katılarak yapıcı bir tavır sergilediğini ifade etti.


Çin'in iklim değişikliğiyle mücadele çalışmalarına yaptığı katkılardan bahsedilen Xie Zhenhua, ekonominin gelişmesiyle Çin'in enerji talebinin büyük olduğunu, oysa enerji tüketiminde görülen yeni artışın doğal gaz ve yenilenebilir enerjiye dayandığını söyledi.


Xie'nin belirttiği gibi, Çin'de kömürün enerji tüketimindeki oranı her sene düşerek 2020 itibariyle yüzde 58'e inecek. Çin'de yenilenebilir enerjinin santral kapasitesi 650 milyon kilovata çıkıp küresel ölçekte yüzde 30'luk pay aldı. Gelişmekte olan bir ülke olmasına rağmen Çin genel veriler açısından bazı gelişmiş ülkelere göre iklim değişikliğiyle mücadele çalışmalarına daha fazla katkıda bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor