AB liderleri: Brexit anlaşması yeniden müzakere edilemez

2018-12-15 15:22:15 CRI

2 gün süre Avrupa Birliği Kış Zirvesi dün Brüksel'de sona erdi. İngiltere'nin AB'den ayrılması zirvenin odak konusuydu.

Brüksel'deki Avrupa Birliği (AB) Zirvesi'nde bir araya gelen birliğe üye ülkelerin liderleri, İngiltere ile varılan birlikten Brexit (çıkış) anlaşmasının yeniden müzakereye açık olmadığını söyledi.

25 Kasım'da düzenlenen AB özel zirvesinde, AB liderleri, Brexit anlaşmasını onaylamıştı. Brexit'in bu defaki AB kış zirvesinde tekrar gündeme getirilmesi gerekmiyordu. Ancak İngiltere'de çok sayıda milletvekilinin söz konusu anlaşmaya açık şekilde karşı çıkmasından ötürü, İngiltere zirvede AB'den destek alarak anlaşmada değişiklik yapmayı arzu etti.

AB Komisyonu Başkanı Jean Juncker, zirvede yaptığı konuşmada, anlaşmanın düzeltilmesi olasılığı bulunmadığını söyledi ve AB'nin anlaşmasız Brexit'e hazır olduğunu kaydetti. Junker, AB'nin 19 Aralık'ta Briexit'le ilgili belgeyi yayımlayacağını ifade etti.

AB Komisyonu Başkanı Jean Juncker'in yanı sıra, Almanya, Romanya, Hollanda, Lüksemburg dahil AB'ye üyesi ülkelerin liderleri, toplantı sırasında gazetecilere benzer beyanlarda bulundular.

Brexit'in en tartışmalı başlıklarından biri kuzey İrlanda sınır sorunu. Anlaşmaya göre, İngiltere ve AB'nin Brexit'in geçiş döneminde ticaret düzenlemeleri üzerine belli bir anlaşmaya varmaması halinde, geçiş dönemi sona erdiğinde Kuzey İrlanda bölgesi, AB ticaret kuralları kısıtlanmasına tabi tutulacak.

AB tarafı, bu defaki zirvede İngiltere'nin isteği üzerine “yedek düzenleme”yi kaldırmadı veya “yedek düzenleme”ye belli bir tarih koymadı.

Ancak Juncker, zirvede yaptığı konuşmada, AB'nin “yedek düzenleme”nin gündeme alınmaması için elinden geleni yapacağını da vurguladı.

Brexit'in yanı sıra, zirvede Rusya ve Ukrayna arasındaki anlaşmazlık gibi güvenlik sorunları da ele alındı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor