Çin'den Suriye halkına yardım çağrısı

2018-12-14 20:26:29

Çin'in BM'deki Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, uluslararası toplumun vatana geri dönen ve evsiz kalan Suriye halkının insani durumunu düzeltmek ve iyiliğe gitmelerine koşul üretmek için çaba göstermesi çağrısında bulundu.


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde dün Suriye'nin sınır geçidine dayanan BM yardım operasyonunun 12 ay daha fazla, yani 10 Ocak 2020 tarihine kadar uzatılması için 2449 numaralı karar onaylandı.


Çinli temsilci Ma Zhaoxu, oy kullandıktan sonra yaptığı konuşmada, Çin dahil olmak üzere birçok ülkenin makul önerilerinin yeterince benimsenmediğine dikkat çekerek kararın taslağında düzeltme imkanının daha bulunduğunu belirtti. Ma Zhaoxu, BM Gvenlik Konseyi'nin istişare ile fikirlerini ortada birleşmesi gerektiğini ifade etti.


Ma Zhaoxu, Suriye'nin güvenlik durumunun iyileştiğini ve ülke genelinde çatışma sayısının azaldığını kaydederek bunun için insani yardıma duyulan taleplerde değişim olduğunu söyledi. Ma'ya göre, Ürdün ve Lübnan'dan geri dönen Suriyeli sayısının arttığı için konut, su, elektrik, sağlık ve eğitim tesisleri temel ihtiyaç olarak algılanırken, mayın gibi patlayıcı malzemelerin temizlenmesi temel öncelik durumunda.


Ma Zhaoxu, Suriye sorunu ile ilişkili tarafların ülkenin geleceği ve halkların mutluluğu için BMGK'nin ilgili kararlarına uymaları, diyalog yoluyla sorunu çözmesi, Suriye'de yeni çatışmaları önlemesi ve insani durumun düzelmesine koşul yaratması gerektiğini vurguladı. Ma aynı zamanda uluslararası toplumun Suriye'ye insani yardım güçlendirmesi çağrısında bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor