DTÖ üyelerinden Temyiz Organı seçim prosedürü çağrısı

2018-12-13 11:46:15 CRI

Çin, Avrupa Birliği ve Kanada dahil Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) bazı üyeleri, DTÖ Temyiz Organı üyelerinin seçim prosedürünün bir an önce başlatılması çağrısı yaptı.

Söz konusu ülkeler tarafından dün DTÖ Konseyi Toplantısı'nda yapılan ortak açıklamada, DTÖ Temyiz Organı üyelerinin seçim prosedürünün bir an önce başlatılması talebi dile getirildi.

Örgütteki ticari anlaşmazlıkları değerlendiren “yüksek mahkeme” konumundaki DTÖ Temyiz Organı, toplam yedi üyeden oluşuyor. Ancak ABD'nin seçim prosedürüne engel koymasından dolayı şu an Temyiz Organı'nda sadece üç üye görev yapıyor.

Söz konusu ortak açıklamada, verimli bir Anlaşmazlıkların Halli Mekanizması'nın DTÖ üyelerinin hak ve yükümlülüklerinin korunmasını ve kuralların yerine getirilmesini güvence altına alabileceği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, Temyiz Organı'nda ilgili makamların sürekli boş kalmasının bütün DTÖ sistemine getirdiği riskten kaygı duyulduğunun ve Temyiz Organı üyelerinin seçim prosedürünün bir an önce başlatılması gerektiğinin altı çizildi.

Çin'in DTÖ'deki Daimi Temsilcisi Zhang Xiangchen, toplantıda yaptığı konuşmada, Temyiz Organı'yla ilgili krizin bir yıldan uzun süredir devam ettiğini, fakat somut bir çözüm getirilmediğini belirtti.

Zhang, sorunun çözüme bağlanamaması durumunda bir yıl sonra Temyiz Organı'nın fiilen çalışamaz hale geleceğine dikkat çekti. DTÖ'ye üye bütün ülkelerden yapıcı bir işbirliği tutumuyla somut adımlar atmasını talep eden Zhang, krizin bir an önce çözülmesini, Anlaşmazlıkların Halli Mekanizması'nın normal çalışmasının sağlanmasını ve çok taraflı ticaret sisteminin otoritesi ile geçerliliğinin korunmasını beklediklerini ifade etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor