'Küresel Göç Sözleşmesi' onaylandı

2018-12-11 10:43:29 CRI

'Küresel Göç Sözleşmesi' onaylandı

Birleşmiş Milleter (BM) tarafından Fas'ın Marakeş kentinde düzenlenen Küresel Göç Sözleşmesi'ne ilişkin uluslararası konferansta dünyada ilk kez bu alanda bir sözleşme imzalandı.


Sözleşmede, uluslararası göçmen sorunlarına ilişkin işbirliği çerçevesi ortaya koyularak, bu konuda 23 hedef belirlendi.


BM Genel Sekreteri Antonio Guterres konuya ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu sözleşmenin göçmenlerin karşı karşıya kaldığı sorunlarla mücadelede bir yol haritası olduğunu belirtti.


BM Genel Kurulu, 2016 yılında mülteci haklarının korunması, mültecilerin yeniden yerleştirilerek, eğitim ve iş olanaklarına ulaşımlarının sağlanmasını içeren New York Mülteci ve Göçmenler Bildirgesi'ni oy birliğiyle kabul etmişti. Kurul, güvenli, düzenli ve normal göçü desteklemek için küresel bir sözleşme saptanması kararı almıştı.


BM ülkeleri tarafından Temmuz'da sözleşmenin nihai metni belirlenerek, 10-11 Aralık'ta Fas'ta düzenlenen toplantıda oylamaya sunulması kararlaştırılmıştı.


Marakeş'teki toplantıya 150'den fazla ülke katıldı. Avusturya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Bulgaristan, Hırvatistan, ABD, Macaristan, Avustralya ve İsrail, sözleşmeyi imzalamayacaklarını duyurmuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor