ABD'den Ukrayna hava sahasında ‘özel amaçlı uçuş'

2018-12-07 10:19:30

ABD Savunma Bakanlığı, ABD ve müttefik ülkelerin dün Ukrayna hava sahasında özel amaçlı uçuş misyonu icra ettiklerini duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna- Rusya krizinde Ukrayna'ya desteklerini göstermek üzere ABD ve müttefiklerinin "Açık Semalar Antlaşması" kapsamında Karadeniz'de uçuş yaptıklarını açıkladı.

Rusya'nın Kerç Boğazı'nda herhangi bir provokasyon olmadan Ukrayna gemilerine saldırmasının Moskova'nın giderek artan tehditkar ve provokatif faaliyetlerini tehlikeli bir şekilde tırmandırdığı vurgulanan açıklamada, "ABD, Avrupa ülkelerinin güvenliği için destek vermeye kararlıdır." ifadesi kullanıldı.

Rusya ile Ukrayna arasında 25 Kasım günü Karadeniz'de çatışma yaşandı. Rusya tarafının açıklamasında, Ukrayna deniz kuvvetlerine ait 5 geminin Rusya'dan izin almadan Kerç Körfezi'ni geçmeye çalıştığı, bunun sonucunda Rus tarafının önlem alarak Ukrayna gemilerini durdurduğu ifade edildi.

Ukrayna ise 3 geminin körfezi geçmeye çalışırken, Rusya'nın bir gemisinin kasten Ukrayna gemilerine çarpıp ateş açtığı, bunun sonucu 6 kişinin yaralandığı, 3 gemi ve 20'den fazla kişinin alıkonulduğu iddiasında bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor