ABD: Son 60 gün! Rusya: Karşılık vermek zorunda kalırız!

2018-12-06 11:45:31

ABD, Rusya'nın 60 gün içerisinde Orta Menzilli Füze Antlaşması'na yeniden uymasını istiyor.

Rus tarafıysa ABD'nin bu konudaki suçlamalarının asılsız olduğunu belirterek, Amerikan yönetimi anlaşmadan çekilirse Rusya'nın karşılık vermek zorunda kalacağına dikkat çekiyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo önceki gün yaptığı açıklamada, Rusya'nın 60 gün içerisinde Orta Menzilli Füze Antlaşması'na yeniden uymaması durumunda, antlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmeyi geçici olarak durduracaklarını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Trump'ın Orta Menzilli Füze Antlaşmasından geri çekileceğini ilan etmesinden önce ABD'nin savunma bütçesine söz konusu antlaşmanın sınırladığı füzelerin geliştirilmesine gerekli sermayenin dahil edildiğini, bunun ardından antlaşmayı ilk ihlal etme suçunun Rusya'ya dayatıldığının altını çizdi. Putin, ABD'nin antlaşmanın bozulduğuna ilişkin hiçbir kanıt gösteremediğini, aksine Rusya'nın öteden beri antlaşmanın bozulmasına karşı çıktığını, ancak ABD'nin antlaşmadan çekilmesi durumunda, Rusya'nın tepki vermek zorunda kalacağını kaydetti.

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Viktor Bondarev dün yaptığı konuşmada, ABD'nin jeopolitik bir yaklaşımla hareket etmesinin, sorunu eşit diyalog yoluyla çözme niyetinde olmadığının bir göstergesi olduğunu belirterek, Rusya'nın eşit bir müzakere olmaksızın hiçbir baskı ve tavizi kabul etmeyeceğini altını çizdi.

Diğer yandan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'den ABD'ye destek geldi. Stoltenberg, Rusya'nın anlaşamaya uyduğunu kanıtlaması için son 60 günlük fırsatı olduğunu söyledi. Kremlin sözcüsü Peskov'sa, NATO'nun gerçekleri örtbas etmek için sorunu daha da karmaşık hale getirme gayretinde olduğunu kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor