İran ile Avrupa Birliği arasında ‘özel ödeme mekanizması'

2018-12-06 10:59:26

İran ile Avrupa Birliği arasında ‘özel ödeme mekanizması'


(CRI, Lei Xiangping)

İran Dışişleri Bakanı Zarif, başkent Tahran'da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere AB'nin hazırladığı özel ödeme mekanizmasıyla ilgili açıklamada bulundu. Zarif, geçen hafta Brüksel ve Cenevre'de AB yetkilileriyle yapılan görüşmelerde özel ödeme mekanizmasıyla ilgili düzenlemelerin tamamlandığını belirtti.

Yeni ABD yaptırımlarının ardından İran ile uluslararası toplum arasındaki mevcut finansal kanalların pek çoğu kesildi. ABD'nin tek taraflı olarak İran nükleer anlaşmasından çekilmesinin ardından, İran ile AB ülkeleri anlaşmayı kurtarmak için çeşitli yollar aramaya başlamıştı. Özel ödeme mekanizması da bu çabalar neticesinde oluştu.

Cevad Zarif, özel ödeme mekanizmasının kısa süre sonra hayata geçeceğini söyledi. Zarif, ABD'nin söz konusu mekanizmayı engellemek amacıyla bilgi edinmeye çalıştığını da belirtti.

Avrupa Birliği İran'la özel ödeme mekanizmasını çok daha önce uygulamak niyetindeydi, ancak AB ülkeleri arasındaki çeşitli fikir ayrılıklarından dolayı bu konuda uzun süre karar alınamadı. Pek çok AB ülkesi takas mekanizmasına mekan sağlamaya yanaşmadı, şirketler faaliyetlerinde ABD Doları kullanmazlarsa yaptırım listesine alınmaktan endişe ediyordu. Sürecin uzaması İranlı yetkililerin ‘sabrımız kalmadı' açıklamalarının medyaya yansımasına da neden oldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor