Rusya'dan Suriye konulu dörtlü zirve açıklaması

2018-12-04 15:12:41 CRI

Rusya Devlet Başkanı Putin'in basın sözcüsü Dmitriy Peskov ülkesinin Rusya, Almanya, Fransa ve Türkiye'nin katıldığı Suriye sorunuyla ilgili 4 taraflı zirvenin yeniden düzenlenmesini kabul ettiklerini belirtti.

Peskov dün gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın İdlib'teki durumla ilgili 4 taraflı zirvenin tekrar düzenlenmesini kabul ettiğini, zirvenin kısa süre içinde düzenlenebileceğini ifade etti. Peskov, zirvenin söz konusu 4 taraf için büyük önem taşıdığını da söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 zirvesi sırasında yaptıkları görüşmede, daha önce İdlib eyaletinde silahtan arındırılmış bölge kurulmasıyla ilgili anlaşmaya uymaya devam edeceklerini kaydetti.

Rusya, Almanya, Fransa ve Türkiye liderleri, 27 Ekim'de İstanbul'da Suriye'deki son durumla ilgili 4 taraflı zirve gerçekleştirdi. Liderler, zirvenin bitiminde açıklanan ortak bildiride, Suriye'de kan dökülmesini azaltmak için kapsamlı bir ateşkes gerçekleştirilmesi çağrısında bulundu.

Suriye'nin kuzeybatısında yer alan ve Türkiye'ye komşu olan İdlib eyaleti, Suriye'de muhalif güçler ile aşırıcı güçlerin kontrolünde bulunan en son bölge.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor