AB kamuoyu ek tarifeleri durdurma kararından memnun

2018-12-03 11:30:49

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump'ın dün Buenos Aires'te aldıkları, 90 gün süreyle yeni ek gümrük tarifeleri almama kararı, Avrupa'da olumlu değerlendirildi.

Belçika-Çin Ticaret Odası Başkanı Bernard Dewit, yaptığı konuşmada, kararın hem iki ülke hem de dünya için bir müjde olduğunu, bunun Avrupa ekonomisinin gelişmesine yararlı olacağını belirtti. Dewit, son aylarda ABD ve Avrupa borsalarında farklı derecede endişe ve düşüşler görüldüğünü hatırlatarak, Çin ve ABD'nin görüşme masasına dönüp söz konusu kararı almalarının kazan-kazan niteliğinde bir adım olduğunu dile getirdi.

Avrupa Çin Araştırmaları Enstitüsü icra direktörü Axel Toethals, kararın çok olumlu bir gelişme olduğunu, geleceğe güvenle bakıldığını ifade etti. Goethals, Çin ile ABD arasındaki etkileşimin dünya ekonomisine daha çok netlik getireceğini, bu süreçten Avrupa'nın da faydalanacağını söyledi.

Avrupa-Çin Forumu'nun kurucusu David Gosset, Çin ve ABD liderlerinin görüşmesinin dünya genelinde yayılan negatif eğilimi engellediğini, alınan kararın yapıcı rol oynayacağını kaydetti. Gosset, anlaşmazlığın çözülmesinin uzun bir süreç olabileceğine, Arjantin'de alınan kararla doğru yönde sağlam bir adım atıldığına işaret etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor