Suudi Arabistan petrol üretimini azaltacak mı?

2018-12-03 10:55:11

Rusya OPEC ile yapılan petrol azaltma anlaşmasını 2019 yılına kadar uzatma konusunda Suudi Arabistan ile anlaştıklarını duyurdu. Ancak detaylı plan henüz açıklanmadı. Suudi Arabistan tarafı da Rusya'yla konuyu ele aldıklarını duyurdu.


Rusya ve Suudi Arabistan ne düşünüyor?


Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman Arjantin G-20 Zirvesi sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüştü. Putin görüşmenin hemen ardından iki ülkenin petrol üretimini azaltma anlaşmasının uzatılmasına razı olduğunu belirtti. Buna karşı Suudi Arabistan hemen açıklama yapmadı. Suudi resmi haber ajansı tarafından verilen haberde, sadece iki ülkenin G-20 Zirvesi sırasında petrol piyasasının yeniden dengelenmesini görüştüğüne yer verildi.


Petrol piyasasında arzın talebi aşması durumu düzeltmek için 2016 yılının sonunda Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Rusya gibi örgüt üyesi olmayan petrol üreticileriyle üretim azaltma anlaşması sağladı. Bu anlaşmanın geçerliliği bir kez 2018 yılının sonuna kadar uzatıldı. OPEC'in Aralık'ta düzenlenecek toplantısında üretim azaltmaya ilişkin anlaşmanın kapsamlı olarak ele alınması bekleniyor.


Suudi Arabistan nasıl bir tavır takınacak?


Geçen birkaç ayda, ABD baskısıyla gerek OPEC gerekse Rusya üretim stratejisini değiştirerek ABD'nin İran'a yaptırım uygulamasından dolayı petrol tedarikinde yaşanan boşluğu karşıladı. Suudi Arabistan'ın üretimi bir anda tarihi rekora yaklaştı. Rusya'nın günlük varil petrol üretimi 11,5 milyona kadar ulaştı.


Geçen ekim ayında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinin ardından uluslararası petrol fiyatı bir ay içinde varil başına 86 ABD dolarından 63 ABD dolarına düştü, bu ciddi düşüş Suudi Arabistan'ın günde 200 milyon ABD doları zarar etmesine yol açtı.


Suudi Arabistan, kraliyet ailesinin yüklü masrafı, yüksek işsizlik oranı, büyük ekonomik dönüşüm planı, yüksek savunma harcamaları ve Arap ülkelerine önderlik için yapılan dev dış yardımlar nedeniyle büyük petrol dolarına ihtiyaç duymakta. Petrol fiyatının düşük seviyede seyretmesi Suudi Arabistan'ı ciddi şekilde zora soktu.


Ancak yorumlara göre, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kaşıkçı cinayetinde bu ülkeye büyük destek vermesi nedeniyle, Suudi Arabistan'ın bir karşılık vermek zorunda olduğu belirtiliyor. Yani Veliaht Prens, petrol üretimini artırma ve fiyatı düşürme konusunda ABD ile eşgüdüm sağlamalı. Bu nedenle Suudi Arabistan'ın üretimi azaltma konusunda son kararının ne olacağını görmek için, bu ay düzenlenecek OPEC toplantısını beklemek gerekebilir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor