Putin ve Trump, Kerç Boğazı'nı konuştu

2018-12-02 13:14:55 CRI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump dün, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te kısa bir sohbet yaparak, Kerç Boğazı'ndaki durumu ele aldı, ancak her iki taraf kendi tutumunda ısrar etti.

Kremlin'in resmi web sitesinden dün yapılan açıklamaya göre, Putin dün Buenos Aires'te bir basın toplantısı düzenledi.

Putin toplantıda, Rusya ve ABD liderlerinin G20 Zirvesi kapsamında bir görüşme yapmayı planlarken maalesef Kerç Boğazı krizinin yaşandığını, bu nedenle ABD'nin görüşmenin yapılmaması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Dün Trump'la kısa bir sohbet yaptıklarını söyleyen Putin, Trump'ın Kerç Boğazı'ndaki duruma ilişkin sorularını yanıtlayıp, Rusya'nın tutumunu açıkladığını ifade etti.

Bu konuda her iki tarafın kendi tutumunda ısrar ettiğini aktaran

Putin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ABD'nin Orta Menzilli Füze Anlaşması'ndan çekileceği ve Rusya ile ABD arasındaki ‘Yeni Stratejik Silahları Azaltma Anlaşması'nın süresinin 2021 yılında dolacağı gibi unsurları düşündüğümüzde, iki ülke liderlerin çok daha önce görüşmesi gerekiyordu. ABD ilgili hazırlıkları yaptıktan sonra iki ülke liderlerinin görüşebileceğini umuyorum.”

Öte yandan, Rusya basınında yer alan bir habere göre, Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov dün Buenos Aires'te yaptığı açıklamada, Rusya ve ABD liderlerinin görüşmesinin iptal edilmesinden sonra, Beyaz Saray ile Kremlin arasında temaslar yapıldığını, ancak hiçbir fikir birliğine varılamadığını kaydetti.

Peskov, “Rusya ile ABD arasında görüşülmesi gereken sorunlar ne kadar artarsa, iki ülke arasındaki ilişkiler de o kadar gerilecek. Ancak Putin ile Trump arasında yakın zamanda bir görüşme yapılıp yapılmayacağı henüz net değil.” ifadesini kullandı.

RIA Novosti'de dün yer alan bir haberde ise, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Trump'un Putin'le görüşmek istediğini ifade etti. Pompeo, “Sorunlar iki tarafın hızlandırmasıyla çözülmelidir ve Trump ikili ilişkileri ilerletecek yolu bulmaya çalışıyor. İki ülke arasında bazı ilerlemeler kaydedilebilir, ancak Kerç Boğazı'ndaki durum buna engel oluyor. ” şeklinde konuştu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor