2018 Küresel Güney-Güney Kalkınma Fuarı başladı

2018-11-29 11:10:26 CRI

2018 Küresel Güney-Güney Kalkınma Fuarı başladı

3 gün sürecek olan 2018 Küresel Güney-Güney Kalkınma Fuarı, dün Birleşmiş Milletler'in (BM) New York'taki genel merkezinde başladı. 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres açılışta bir konuşma yaptı. Guterres, konuşmasında Güney-Güney işbirliğinden elde edilen sonuçları takdirle değerlendirdi.

Son yıllarda gelişmekte olan ülkelerin küresel büyümeye yüzde 50'den fazla katkı sağladığını belirten Guterres, bu ülkeler arasındaki ticaret hacminin de dünyanın toplam ticaretinin dörtte birini aştığına işaret etti.

Bazı gelişmekte olan ülkelerin liderliğinde yürütülen yenilikçi bilgi paylaşımı ve teknoloji transferinin insanların yaşam şartlarını iyileştirdiğini söyleyen BM Genel Sekreteri, yeni finansal örgütlerin dünya çapında altyapı tesislerinin inşasına ve Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin hayata geçirilmesine yardımcı olduğunu bildirdi.

Guterres, fuarda ortak kalkınma konusunda gelişmekte olan ülkelerin potansiyelinin ortaya konarak sürdürülebilir kalkınma deneyimlerinin paylaşılacağını söyledi.

BM Genel Kurulunun 73. Dönem Başkanı María Fernanda Espinosa, son yıllarda gelişmekte olan ülkelerin ekonomik kalkınma durumuna bakıldığında, Güney-Güney ilişkisinin “en iyi döneminde” bulunduğunu vurgulayarak, Güney-Güney işbirliğinin büyük potansiyele sahip olduğuna inancını dile getirdi.

BM Güney-Güney İşbirliği Temsilcisi Jorge Chediek, fuara katılanlarla birlikte gelişmekte olan ülkelerin kazandığı başarıları daha iyi anlamayı ve Güney-Güney işbirliğini genişletme konusunda fikir alışverişinde bulunmayı istediğini ifade etti.

BM'nin Güney-Güney İşbirliği Ofisi tarafından başlatılan, BM'nin diğer ilgili kurumları ve ortaklarıyla birlikte düzenlenen fuara örgüte üye 120'den fazla ülkeden gelen 850'yi aşkın temsilci katıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor