Arjantin'in Xi'nin ziyaretinden beklentisi büyük

2018-11-27 11:03:01

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bu ay sonunda Arjantin'e resmi ziyarette bulunarak, bu ülkede düzenlenecek 13. G20 Zirvesi'ne katılacak.Arjantin Dışişleri Bakanı Jorge Faurie kısa süre önce Çin Uluslararası Radyosu muhabirine verdiği özel röportajda, ülkesinin Xi Jinping'in ziyaretinden beklentilerini dile getirdi.


Faurie, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in yeniden Arjantin'e resmi ziyaret gerçekleştirmesinin, iki ülkenin çeşitli alanlardaki işbirliğini genişletmesine vesile olabileceği gibi Çin-Arjantin kapsamlı stratejik ortaklığını yeni boyuta taşıyabileceğini belirtti.


Arjantin'in dünyanın önemli tarımsal ürün ihracatçısı, Çin'in de en büyük tüketim piyasasına sahip ülkesi olduğuna işaret eden Faurie, bu nedenle iki ülkenin ticaret ve ekonomi alanlarında birbirlerini tamamlayabildiklerini dile getirdi. İki ülkenin ikili ticaret hacmini büyüterek, ticari dengeyi sağlamak için ortak çaba harcamakta olduklarına dikkat çeken Faurie, Çin'in kendi piyasasını Arjantin menşeli ürünlere açma yönünde aktif tedbirler aldığını söyledi. Ayrıca Beijing'in, Çinli işletmelerin Arjantin'e yatırım yapmalarını teşvik ederek iki ülke arasında çifte kazanca dayalı işbirliğinin pekiştirilmesi ve iki tarafın halklarına yarar getirilmesinde önemli rol oynadığını vurgulayan Faurie, Xi'nin ziyaretinin Çin-Arjantin ilişkilerini yeni düzeye taşıyacağına inandıklarını söyledi.


Arjantin Dışişleri Bakanı Jorge Faurie, Çin'in G20'de oynadığı rolü de değerlendirdi. Faurie bu konuda şöyle konuştu:


“Çin, uluslararası arenanın en önemli oyuncularından biri ve küresel işlerde günden güne daha önemli rol oynamakta. Çin, daima geleceğe yönelik ve tüm tarafların endişelerini dikkate alan yapıcı ve uygulanabilir çözüm planları veya tavsiyeler ortaya koyabiliyor. Nitekim Çin, G20 çerçevesinde tüm taahhütlerini hayata geçirmiş oldu. Çin'in G20 mekanizmasının verimli gelişmesi için daha büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.” 

     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor