Çavuşoğlu'ndan ABD'ye YPG uyarısı: Yıl sonuna kadar çıksınlar

2018-11-25 15:52:14

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD'ye çağrıda bulunarak YPG'nin yıl sonuna kadar Münbiç'te çekilmesi için baskı yapılmasını istedi.


Çavuşoğlu, 23 Kasım günü CNN'e yaptığı açıklamada, YPG'nin yıl sonuna kadar Münbiç'ten çekilmesi gerektiğini kaydetti.


Çavuşoğlu, “Türk-Amerikan ortak kuvvetleri Münbiç'te ortak devreye görevine başladı. YPG oradan çekilmeli” diye konuştu.


Çavuşoğlu “Biz Fırat'ın doğusunda aynı yol haritasını izlerken YPG ve PKK bütün şehirlerden kovulacak” uyarısında bulundu.


Türkiye ile ABD arasında mayıs ayında bir yol haritası belirlendi. Basında çıkan bilgilere göre, YPG öncelikle Münbiç'ten geri çekilecek, bunun ardından Türkiye ve ABD ortak kuvvetleri bu şehirde yerel yönetim kurulana kadar devreye girecek.


Türkiye 1 Kasım'da Münbiç'te ortak devriye görevinin başladığını duyurmuştu. Ancak Türkiye, YPG'nin şehirden tamamen çekilmediği görüşünde.


Rueters haber ajansının haberine göre, Çavuşoğlu'nun açıklaması, Türkiye'nin yol haritasında belirlenen takvime uyulmamasından rahatsız olduğunu gösteriyor.


Türkiye, ABD'nin gözlem noktası kurmasından rahatsız


Öte yandan Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar dün yaptığı açıklamada, ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde gözlem noktası kurma planından rahatsızlık duyduklarını açıkladı.


   Akar, Kanada'da düzenlenen bir konferans sırasında ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'a, planın ikili ilişkiler üzerinde olumsuz etkisi olacağını söyledi.


Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, Akar "ABD'nin bu hamlesi, bölgedeki karmaşık durumu daha da karmaşıklaştıracak" dedi.


Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ülkeyi sınırlarının ötesinde de korumak üzere her türlü tehdide karşı gerekli tüm tedbirleri aldığını vurguladı.


Akar, ABD müttefiklerini YPG ile bağlarını en kısa zamanda kesmeye çağırdı.


Ankara, YPG'yi, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı olarak görüyor, ancak Washington'un YPG'ye verdiği destek nedeniyle iki ülke arasındaki ilişkiler son yıllarda gerginleşmiş durumda.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor