“Rusya-Belarus ve KGAÖ, ABD ile NATO'ya birlikte tepki vermeli”

2018-11-22 11:27:46 CRI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya, Belarus ve Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nün (KGAÖ) ABD ve NATO'ya birlikte tepki vermesi gerektiğini belirtti.


Sergey Lavrov dün, Belarus'un başkenti Minsk'te Rusya-Belarus Dışişleri Bakanlıkları Toplantısı'na katıldıldı ve toplantı sonrasında basına açıklamalarda bulundu.


Lavrov, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilme kararı ile NATO'nun Rusya ve Belarus sınırında askeri faaliyetlerini güçlendirmesine Rusya, Belarus ve Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nün (KGAÖ) birlikte cevap vermesi gerektiğini ifade etti.


ABD ile NATO'nun eylemlerinin Avrasya'daki gerginliği tırmandırdığını vurgulayan Lavrov, bu durumun Rusya ile Belarus'un güvenliğine karşı bir tehdit oluşturduğunu kaydetti. Lavrov, dolayısıyla Rusya ile Belarus'un bu duruma KGAÖ çerçevesinde tepki vermesine ihtiyaç duyulduğunu aktardı.


Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makei ise, jeopolitik öneme sahip ülkelerin küresel ve bölgesel güvenliği koruma alanında tüm tarafların güvenlik kaygılarına önem vermesi gerektiğini kaydetti.


Makei ayrıca, ilgili tarafların birlikte çaba harcayarak, önceden belirlenen uluslararası hukuk kurallarını tekrar hayata geçirmeyi ve son zamanlarda ortaya çıkan sınamalar ile tehditleri birlikte göğüslemeyi düşünmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor