Filipinler: Çin'le birlikte serbest ticareti desteklemeliyiz

2018-11-13 10:35:56 CRI

Filipinler Maliye Bakanı Carlos Dominguez dün Çin Uluslararası Radyosu'na (CRI) özel açıklama yaparak Çin-ASEAN ilişkisi, Çin-Filipinler ticareti, Kuşak ve Yol inşası gibi konuları değerlendirdi.

Bu yıl, Çin ile ASEAN arasında stratejik ortaklık oluşturulmasının 15. yıldönümü. ASEAN'ı dış politikasının öncelikli alanlarından biri olarak gören Çin, öteden beri ASEAN'la olan ekonomik ve ticari işbirliği ilişkisine büyük önem veriyor. İki taraf arasında ticaret hacmi geçen yıl 500 milyar ABD Doları'nı aştı.

Filipinler Maliye Bakanı Dominguez, Çin ile ASEAN arasında serbest ticaret anlaşması imzalanmasının, ilgili tüm ülkelere fayda getirdiğine dikkati çekti. Dominguez, küresel serbest ticaretin tehditlerle karşı karşıya bulunmasına karşın, Çin ve ASEAN'ın el birliğiyle serbest ticareti korumaları gerektiğini dile getirdi.

Dominguez, Çin'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen birinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın muazzam bir etkinlik olmasının yanı sıra, dünyaya serbest ticareti ilerletme mesajı verildiğini ve Filipinler'in Çin'den yatırım beklediğini kaydetti.

Dominguez, Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifinin 21. yüzyılın engin düşüncelerinden biri olduğunu ve Filipinler'in bu sürece katılmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor