Macron ve Trump güvenlik işbirliğini ele aldı

2018-11-11 11:31:31 CRI

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ABD Başkanı Donald Trump dün, Paris'te bir araya gelerek, ABD ile Avrupa arasındaki güvenlik işbirliği gibi konular üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Trump, Birinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 100. yüzyılı vesilesiyle düzenlenen anma faaliyetine katılmak üzere gittiği Paris'te, Emmanuel Macron ile görüştü.

Macron görüşmede, Trump'ın NATO'nun askeri harcama yapısının iyileştirilmesine dair talebine katıldığını söyledi.

Macron, “gerçek bir Avrupa ordusu” inşa edilmesi ile Trump'ın NATO'daki Avrupa ülkelerinin askeri harcamalara daha fazla katkıda bulunması isteği arasında çelişki bulunmadığına işaret etti.

Donald Trump ise, ABD'nin güçlü ve güvenli bir Avrupa görmek istediğini ve bunun için yardım sağlamaya hazır olduğunu, ancak bütün bunların adil bir temelde kurulması gerektiğini ifade etti.

Şu an NATO'nun askeri harcamalarının büyük bir çoğunluğunu ABD'nin üstlendiğini aktaran Trump, ülkesinin “ancak kendisine göre adil bir ön şart altında elinden gelen yardımları sağlayabileceği”ni vurguladı.

Geçen sene Fransa Cumhurbaşkanlığı'na seçilen Macron, Avrupa'nın savunma işbirliğini güçlendirmek istiyor. Macron bunun için kısa bir süre önce Avrupa Müdahale İnisiyatifi'ni ileri sürdü. Şu ana kadar 10 Avrupa ülkesi söz konusu inisiyatife dahil oldu. Trump ise, Avrupa ülkelerinin NATO'nun askeri harcamalarındaki paylarına dair eleştirilerini sıkça dile getiriyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor