Rusya: IŞİD ve El Kaide'nin işbirliği ihtimali var

2018-11-08 15:52:49

Rusya Federal Güvenlik Servisi Başkanı Alexander Vasilyevich Bortnikov, bir dizi gelişmenin radikal örgütlerden IŞİD ve El Kaide'nin ortak yeraltı faaliyetleri düzenlediklerini kanıtladığını açıkladı.Rus basınında yer alan haberlere göre, ülkenin istihbarat, güvenlik ve yasama kuruluşları arasında dün bir toplantı yapıldı.


Rusya Federal Güvenlik Servisi Başkanı Alexander Vasilyevich Bortnikov söz konusu toplantıda yaptığı konuşmada, El Kaide ve IŞID'in ortak bilgi şebekesinden faydalanarak benzer yöntemlerle aşırıcı dini düşünceleri yaygınlaştırmalarından ve yandaş toplamalarından endişe duyduklarını kaydetti.


El Kaide ve IŞİD'in, karşı tarafın düzenlediği terör faaliyetlerinde görevlendirilmek üzere birbirine militan desteği sağladığını belirten Bortnikov, bazı olaylarda iki örgütün aynı para, mal ve teknoloji kaynaklarını kullandıklarını savundu.


Bortnikov, bilhassa dağınık halde bulunan radikal örgütlerin birleşme eğilimine büyük önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi.


Bortnikov, yılın başından bu yana Rusya güvenlik kuruluşlarının 70 terörist veya radikal örgütü tespit ettiklerine dikkat çekerek, bunlardan 38'inin IŞİD ile bağlantılı olduğunu belirtti.  


    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor