“Dışa açılmada ısrar eden Çin, geleceğe güvenle bakmamızı sağladı”

2018-11-08 10:24:35 CRI

CIIE'ye katılan bazı üst düzey yetkililer, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Çin'in dışa açılmayı sürdüreceğini açıklamasının ortak kalkınma mesajı vermekle beraber uluslararası toplumun geleceğe güvenle bakmasını sağladığı kanaatindeler.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Birinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın (CIIE) açılışında yaptığı konuşmada, Çin'in dışa açılan kapısının kapanmayacağını vurgulayıp ilerleyen dönemde bu yönde alınacak tedbirleri açıklayarak bir yol haritası çizdi.

Xi Jinping'in konuşmasını değerlendiren fuar katılımcıları, dışa açılmada ısrar eden Çin'in ortak kalkınma mesajı verdiğini, bunun dünyaya daha fazla gelişme fırsatı sağlayacağını ve uluslararası toplumun küresel ekonominin geleceğine güvenini arttırdığını belirttiler.

Avrupa Birliği Komisyonu'nun sağlık ve gıda güvenliğinden sorumlu üyesi Wytenis Andriukitis, Cumhurbaşkanı Xi'nin konuşmasında verdiği sinyalin heyecan verici olduğuna işaret etti. Andriukitis, ticari korumacılığa karşı çıkan Çin'in serbest ticaret ve çok taraflı ticaret sistemini koruduğunu, AB'nin de bu konularda Çin'in görüşüne katıldığını kaydetti.

İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox, Cumhurbaşkanı Xi'nin konuşmasında Çin'in ithalat ve dış yatırıma kapılarını daha geniş açmasıyla ilgili önlemleri ayrıntılı olarak anlattığını hatırlatarak, bunu olumlu değerlendirdiklerini söyledi. Fox, “altın dönemi”nde iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım işbirliğinin güçlendirilmesini umduklarının altını çizdi.

Avustralya Ticaret, Turizm ve Yatırım Bakanı Simon Birmingham, Xi'nin konuşmasında geçen “telekomünikasyon, eğitim, sağlık ve kültür gibi alanlarda dışa açılma sürecinin hızlandırılacağı” ifadesine dikkat çekerek, bu mesajın Avustralyalı işletmeler için büyük ticari fırsatlar anlamına geldiğini dile getirdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor