ABD'nin yeni İran yaptırımları hazır, İran tepkili

2018-11-03 14:34:53

ABD'nin yeni İran yaptırımları hazır, İran tepkili


(Xinhua, Anadolu Ajansı)

ABD yönetimi, 2015 nükleer anlaşması kapsamında kaldırılan tüm İran yaptırımlarının 5 Kasım'dan itibaren banka ve enerji gibi alanlarda yeniden hayata geçirileceğini, ancak 8 ülkeye petrol ticaretinde geçici olarak muafiyet tanınacağını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün yaptığı açıklamada İran yaptırımlarının 5 Kasım'dan itibaren enerji, gemi yapımı, nakliye ve bankacılık gibi alanlarda yeniden uygulanmaya başlanacağını duyurdu.

Buna karşın, İran'dan petrol ithalatını kayda değer şekilde düşürmekle birlikte sıfırlayamayan 8 ülke veya bölgeye, petrol ithalatı için geçici muafiyet tanınacağını kaydeden Pompeo, bu ülkelerin 5 Kasım Pazartesi günü açıklanacağını ifade etti. Ancak Pompeo, yaptırımlar açısından Avrupa Birliği'ne hiçbir muafiyet tanınmayacağını kaydetti.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, 5 Kasım'dan itibaren tamamen yürürlüğe girecek yaptırımlar çerçevesinde, aralarında İran Merkez Bankası ve İran Ulusal Petrol Şirketinin de bulunduğu 700'ü aşkın İranlı kişi ve kurumun daha kara listeye ekleneceğini belirtti.

Listede İran nükleer anlaşması nedeniyle yaptırımları kaldırılmış yüzlerce kişi ya da kurum ve 300'den fazla yeni kişi ve kurumun bulunduğunu dile getiren Steven Mnuchin, SWIFT'in yaptırım listesindeki İranlı finansal kurumlara hizmet vermeyi durdurması gerektiğini, aksi takdirde yaptırımla karşılaşacağını ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump, bu yılın Mayıs ayında İran nükleer anlaşmasından çekildiklerini ilan etmişti. Bu kararın ardından ABD, İran'a yönelik yaptırımlarını kademeli olarak yeniden uygulamaya başladı.

Ağustos ayında ABD, İran'a karşı finans, metal, mineral ve otomobil gibi bir dizi enerji dışı alanda yaptırımları yeniden başlatmıştı ve kalan yaptırımları Kasım ayında yeniden başlatacağını açıklamıştı.

İran'dan tepki

Öte yandan İran Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, ABD'nin İran'ın petrol ihracatı ve bankacılık sistemine yönelik yaptırımlarını yeniden başlatma kararının ‘ciddiye alınmadığı' kaydedildi.

Açıklamada, ABD'nin yaptırımlarının ‘psikolojik savaş' olduğu ve İran'ı korkutmayacağı ifade edilerek, her ortamda ulusal ekonomiyi yönetme ve halkın yaşam seviyesini koruma yeteneğine sahip olunduğunun altı çizildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor