BM'de Küba kararı onaylandı

2018-11-02 11:33:45 CRI

73. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda dün, ABD'nin Küba'ya yönelik 56 yıllık ekonomik, ticari ve finansal ablukayı bitirmesine dair karar taslağı onaylandı. Taslak, ezici çoğunlukla kabul edildi.


Küba tarafından sunulan karar taslağı hakkında dün, BM Genel Kurulu'nda oylama yapıldı. BM'ye üye 193 ülkeden 191'i oylamaya katıldı. Karar, 189 kabul ve iki ret oyuyla onaylandı. ABD ve İsrail, oylamada ret oyu verdi.


Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez oylamadan önce yaptığı konuşmada, ABD'nin Küba'ya uyguladığı ablukanın bütün Küba halkına yönelik “açık, büyük çaplı ve sistemli” bir ihlal olduğunu ve yaklaşık 60 yıllık ablukanın Küba'ya getirdiği zararın 933 milyar 700 milyon dolara ulaştığını söyledi.


ABD'deki ciddi insan hakları sorunlarına da değinen Rodriguez, ABD'nin diğer ülkelerdeki insan hakları sorununu değerlendirme konusunda “hiçbir ahlaki otoriteye” sahip olmadığını ifade etti.


BM Genel Kurulu'nda 31 Ekim'de başlayan ve iki gün süren oturumda, çoğu ülke ve bölgesel örgütten temsilciler Küba'dan yana olduklarını belirtmişti.


1959 yılında gerçekleşen Küba Devrimi'nden sonra ABD yönetimi Küba'ya düşmanca politikalar uygulamaya başlamış ve 1961 yılında iki ülke arasında diplomatik ilişkiler kesilmişti. Dönemin ABD Başkanı John Kennedy, 1962 yılında Küba'ya ekonomik ve finansal abluka ile ticaret ambargosu uygulamaya dair kararnameye imza atmıştı.


21. yüzyıla gelindiğinde ise, dönemin ABD Başkanı Barack Obama'nın çabalarıyla, iki ülke arasında Temmuz 2015'te diplomatik ilişkiler yeniden kuruldu. Ancak bazı hukuki engeller sebebiyle, ABD, Obama döneminde Küba'ya yönelik ablukayı tamamen kaldıramadı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor