“ABD ve Çin işbirliği yoluyla sorunları göğüsleyebilir”

2018-10-31 16:12:41 CRI

ABD'li eski diplomat Susan Thornton, ABD ve Çin'in fikir ayrılıklarını uygun şekilde kontrol ederek, sorunları beraber çözmesi gerektiğini söyledi.


Trump yönetiminde ABD Dışişleri Bakanlığı Doğu Asya ve Pasifik Bölgesinden Sorumlu Bakanın Yardımcısı görevinde bulunan ve Temmuz ayında emekli olan Thornton, dün Washington'da bir düşünce kuruluşu tarafından düzenlenen faaliyette konuştu.


Thornton, ABD ile Çin'in bölgesel istikrarı koruma, terörizm ve köktendincilikle mücadele, imha silahlarının yayılmasını önleme, salgın hastalık, doğal felaketleri göğüsleme ile çevre koruma gibi birçok alanda ortak çıkarlara sahip olduğunu söyledi.


ABD ve Çin'in dünyanın iki en büyük ekonomisi olarak, iki ülkenin ve hatta bütün dünyanın halklarına fayda sağlamaya çalıştığına değinen Thornton, ekonomik gelişimlerinin de birbirine sıkı şekilde bağlı olduğuna işaret etti.


Thornton, küresel ekonomik ve ticari gelişmeler ile iklim değişikliğiyle mücadele olmak üzere iki önemli alanda ABD ve Çin'in işbirliğinin mutlak öneme sahip olduğunu vurguladı.


Thornton son olarak, “ABD ile Çin arasında çıkar çatışmaları yok değil, ancak bu sorunlar iki tarafın işbirliğiyle kontrol altına alınabilir.” ifadesini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor