ABD: Bazı ülkelere yaptırımları kaldırabiliriz

2018-10-31 16:12:05 CRI

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, ABD'nin İran'dan ham petrol ithal eden bazı ülkelere yönelik yaptırımları kaldırmayı planladığı bildirildi.


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Robert Palladino dün düzenlenen olağan basın toplantısında, ABD'nin İran'dan petrol ithalatını azaltan ülkeleri değerlendirmekte olduğunu ve İran'dan petrol ithalatını büyük ölçüde azaltan ülkelere yönelik yaptırımları kaldırmayı planladığını söyledi. Ancak sözcü, hangi ülkelere muafiyet hakkı verileceği ve muafiyetin ne kadar süreceği hakkında herhangi bir bilgi paylaşmadı.


Palladino ayrıca, ABD'nin İran'a “aşırı baskı” politikasını sürdüreceğini ve diğer ülkelerin İran'dan petrol ithalatı konusunda da “sıfır alışveriş” hedefine bir an önce ulaşmak için çalışmaya devam edeceğini kaydetti.


Öte yandan, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin daha önce yaptığı bir konuşmada, bir ülkenin İran'dan şu anki petrol ithalatını 2013-2015 dönemine göre yüzde 20'den fazla bir oranda azaltması halinde, yaptırımdan muaf olabileceğini söylemişti.


ABD Başkanı Donald Trump da, Mart ayında İran Nükleer Anlaşması'ndan çekildiklerini ve İran'a yaptırımları tekrar başlatacaklarını ilan etmişti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor