Suriye'den Türkiye'ye İdlib eleştirisi: Yükümlülükler yerine getirilmiyor

2018-10-30 18:56:55

Suriye Başbakan Yardımcısı Velid Muallim, Rusya ve Türkiye'nin daha önce İdlib bölgesinde silahtan arındırılmış bölge kurulması için anlaşmaya varmış olmalarına rağmen, bu bölgede halen teröristlerin ve ağır silahların bulunduğunu kaydederek, Türkiye'nin yükümlülüklerini yerine getirmediğini söyledi.

Suriye Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Velid Muallim dün Şam'da yaptığı açıklamada, 27 Ekim'de düzenlenen Suriye konulu dörtlü zirvenin (Türkiye, Rusya, Fransa ve Almanya) ilgili taraflarca Suriye sorununa verilen önemi gösterdiğini ifade etti. Ancak Suriye'de siyasi çözüm sürecinin, Suriye'nin içişi olduğuna dikkat çekerek, kimsenin iç işlerine karışmasına müsaade etmeyeceklerini belirtti.

İdlib, Suriye'deki radikal güçlerin konuşlandığı son bölge konumunda. Rusya ve Türkiye arasında Eylül ayında varılan anlaşmayla İdlib'te silahtan arındırılmış bölge kurulması için hazırlıklar başlamıştı.

27 Ekim günü Türkiye, Rusya, Fransa ve Almanya liderleri İstanbul'da Suriye kobulu dörtlü zirve gerçekleştirdi. Dört lider Suriye'de ateşkese varılması ve yıl sonunda anayasa komitesi oluşturulması çağrısında bulundu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'nin İdlib anlaşmasının yükümlülüğünü üstlendiğini ve Türkiye'yle işbirliğini sürdüreceklerini açıkladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor