Güney Kore ile Kuzey Kore arasında general düzeyinde görüşme

2018-10-27 10:53:46

Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) ve Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) askeri heyetleri, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında geçen ay yapılan zirvede varılan anlaşmaların uygulanmasına yönelik görüşmeler için bir araya geldi.

Yonhap haber ajansının Güney Kore Savunma Bakanlığına dayandırdığı haberine göre, Güney Kore ve Kuzey Kore askeri heyetleri, sınırdaki gerginliği azaltmak ve muhtemel kazaların önüne geçmek için varılan anlaşmanın hayata geçirilmesine ilişkin görüşmeler yapmak üzere Panmunjom ateşkes köyünde buluştu.

General düzeyinde gerçekleştirilen görüşmede heyetlere, Güney Kore'den Tümgeneral Kim Do-gyun ile Kuzey Kore'den Korgeneral An Ik-san başkanlık etti.

Tümgeneral Kim, başlangıçta yaptığı konuşmasında, Güney Kore, Kuzey Kore ve BM gücünün, Askerden Arındırılmış Bölge (DMZ) Ortak Güvenlik Alanı'nda (JMA) silahsızlandırma sürecini tamamlamasına değinerek "bunun geçmişte akla gelmeyeceğini" söyledi.

Kim, "Buraya en son geldiğimde gördüklerimle kıyaslandığında belirgin değişiklikler olduğunu gördüm ve Ortak Güvenlik Alanı'nın silahsızlandırılması için atılan adımların pratikte ilerleme kaydettiğini gözlerimle görmekten mutluluk duyuyorum." dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor