Küba'dan ABD'nin “siyasi manevrasına” kınama

2018-10-25 19:31:48 CRI

Küba, Washington'ın yaklaşık 60 yıldır uyguladığı ekonomik ablukanın sonlandırılmasına yönelik uluslararası desteği baltalamaya çalışan yeni “siyasi manevrasını” kınadı.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, dün düzenlenen basın toplantısında, ABD heyetinin Küba'nın 31 Ekim'de BM Genel Kurulu'nda oylanacak karar taslağını engellemek için öne sürdüğü bazı belgeleri reddettiklerini açıkladı.

Küba, yakın zamanda BM Genel Kurulu'na ''ABD'nin Küba'ya dayattığı ekonomik ambargoya son verilmesini” öngören bir karar taslağı sundu.

Bruno Rodriguez, ABD'nin BM'deki Daimi Temsilciliği'nin 23 Ekim'de söz konusu taslakla ilgili bir değişiklik tasarısı gönderdiğini bildirerek, bu girişimi uluslararası toplumu ve kamuoyunu manipüle etmeye yönelik bir manevra olarak nitelendirdi.

Belgelerde Havana'nın insan hakları durumunun eleştirildiği ve ülkesinin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'ne uyma çabalarının göz ardı edildiğini vurgulayan Rodriguez, ABD'nin ikili ilişkilerde gerginlik ve çatışma yaratmaya çalıştığına işaret etti.

Rodriguez, Küba'nın insan hakları dâhil pek çok konuda ABD ile diyaloga açık olduğunu sayısız kez dile getirdiğini, fakat diyalogun eşitlik ve ulusal egemenliğe saygı temelinde kurulması gerektiğini yineledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor