Almanya: Orta Menzilli Balistik Füze Anlaşması korunmalı

2018-10-24 11:04:29

Almanya: Orta Menzilli Balistik Füze Anlaşması korunmalı

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Orta Menzilli Balistik Füze Anlaşması'nı korumak için ellerinden geleni yapacaklarını açıkladı.

Alman basınında yer alan haberlere göre, Heiko Maas, anlaşmanın imzalanmasının ve orta-menzilli balistik füzenin Almanya'dan çekilmesinin silahsızlanma politikasının en büyük başarısı olduğunu hatırlatarak, Orta Menzilli Balistik Füze Anlaşması'nı NATO'nun ana teması olarak gördüklerini ifade etti. Heiko Maas, hala bir fırsat olduğu sürece diplomatik yolla bu anlaşmayı sürdürmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

ABD Devlet Başkanı Donald Trump, 20 Eylül'de Rusya'nın uzun vadeli olarak anlaşmayı ihlal etmesi ve anlaşmanın ABD'yi yeni silahlar geliştirmekten alıkoyması sebebiyle 1987 yılında Sovyetler Birliği ile imzalanan Orta Menzilli Balistik Füze Anlaşması'ndan çekilebileceklerini ilan etmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ve Devlet Duması, ABD'nin tek taraflı olarak anlaşmadan çekilmesi durumunda, askeri teknoloji ve diğer uygun yöntemlerle karşılık vereceklerini kaydetmişti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı da ilgili tarafların tek taraflı acele kararlar almaması çağrısında bulundu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 21 Eylül'de Donald Trump'la yaptığı telefon görüşmesinde, Orta Menzilli Balistik Füze Anlaşması'nın Avrupa'nın güvenliği ve istikrarı için büyük önem taşıdığını yinelemişti.

İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan haberde, ABD'nin anlaşmadan çekilmesinin, 1980'li yıllardan bu yana nükleer silah kontrolünde en ciddi krize yol açabileceğine dikkat çekildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor