Rusya: ABD'nin anlaşmadan çekileceğini duyurması endişe verici

2018-10-23 16:39:39 CRI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in basın sekreteri Dmitri Peskov, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilmesi halinde, küresel istikrarın daha büyük risk altında olacağını belirtti.

Peskov, dün yaptığı konuşmada Rusya'nın kendi güvenliğini sağlamak için önlemler almak zorunda kalacağını ve bu alanda dengeyi yeniden inşa edeceğini kaydetti.

ABD Başkanı Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı John Robert Bolton'ın şu an Rusya ziyaretini gerçekleştirmekte olduğuna işaret eden Peskov, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilme kararıyla ilgili olarak Rusya'nın ABD tarafıyla müzakere yapacağını ifade etti.

Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilme için yasal prosedürün altı ay süreceğini vurgulayan Peskov, ABD'nin henüz resmen anlaşmadan çekilme sürecini başlatmamış olmasına rağmen, böyle bir düşünce içinde olmasının bile endişe verici olduğunu kaydetti.

Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması

ABD ile Avrupa ve Uzak Doğu'daki Amerikan müttefiklerini korumayı amaçlayan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması, 1987'de ABD ve Sovyetler Birliği tarafından Washington'da imzalanmıştı.

Anlaşma, Rusya ve ABD'nin menzili 500-5500 kilometre olan kara tabanlı seyir füzesi ve balistik füze almasını, üretmesini ya da test etmesini yasaklıyor. ABD, Rusya'yı sık sık bu anlaşmayı ihlal etmekle suçluyordu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor