Kuzey Kore, ABD'nin “iki yüzlü tavrına” tepkili

2018-10-21 15:18:50 CRI

Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) resmi haber ajansı KCNA tarafından dün yayınlanan bir yazıda, ABD “iki yüzlülükle” eleştirildi.


Yazıda, ABD'nin son zamanlarda, bir taraftan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nin Kuzey Kore ziyaretinde elde edilen “önemli sonuçları” sürekli gündeme getirerek Kuzey Kore'yle ilişkilerin iyi olduğu havası yarattığı ancak bir yandan da “yaptırımların süreceğini” belirterek Kuzey Kore'ye baskı yaptığı kaydedildi.


Yazıda, “ABD'nin öngörülemez tavırları insanların kafasında şöyle bir soru uyandırdı: Gülen yüz mü, yoksa kızgın yüz mü? Hangisi ABD'nin gerçek yüzü?” ifadelerine yer verildi.


Kasım ayında düzenlenecek ara seçimler öncesinde Beyaz Saray'ın “zor durumu” ve “mahcup tutumunu” Kuzey Kore'nin gayet net bir şekilde anladığı kaydedilen yazıda, ancak ABD hükümetinin çelişkili tavırlarının diyalog ortağının hassas noktası olduğunun bilincine varamadığına işaret edildi.


Yazıda, ABD'nin iki yüzlü tavrının Kuzey Koreliler için “kabul edilemez bir aşağılama” olduğu belirtildi.


Yazıda ayrıca, ABD tarafının Pyongyang'da yaptığı konuşmayla Washington'a döndükten sonra yaptığı konuşmanın aynı olmaması, yani düşündükleri ile söylediklerinin uyuşmaması durumunda zor kurulan karşılıklı güvenin de kaybolacağına dikkat çekildi.


Yazıda son olarak, yurtiçi siyasi durum ne kadar karmaşık olursa olsun, Kuzey Kore ve ABD'nin görüşmelerin gerçek hedefe yönelik ilerlemesini hızlandırması gerektiği vurgulandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor