Rusya'dan ABD'ye anlaşmadan çekilme tepkisi

2018-10-21 15:18:21 CRI

Rusya, ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkesinin Orta Menzilli Balistik Füze Anlaşması'ndan çekileceğine ilişkin açıklamasını, ABD'nin tek kutuplu bir dünya amaçladığı şeklinde yorumladı.


Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yayınlanan yorumda, ABD'nin Orta Menzilli Balistik Füze Anlaşması'ndan uzun zamandır çekilmek istediğine dikkat çekilerek, Rusya'nın ABD'nin söz konusu  niyetini birçok defa ortaya çıkardığı kaydedildi.


ABD'nin tek kutuplu bir dünya amaçladığına işaret edilen yorumda, ancak bunun günümüz dünyasında gerçekleştirilemeyeceğinin altı çizildi.


ABD'nin Orta Menzilli Balistik Füze Anlaşması'ndan ve diğer uluslararası anlaşmalardan çekilmesinin de aynı amacı taşıdığı belirtilen yorumda, çünkü bu tür uluslararası anlaşmaların ABD'nin diğer ülkeler ile aynı statüye sahip olduğu anlamına geldiğine ve ABD'ye özel bir statü tanımadığına vurgu yapıldı.


Rusya Federal Meclisi'ne bağlı Savunma ve Güvenlik Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Franz Klintsevich, ABD'nin Orta Menzilli Balistik Füze Anlaşması'ndan çekilme kararının Rusya için bir sürpriz olmadığını ve ABD'nin Rusya'yı anlaşmayı bozmakla suçladığını ancak bununla ilgili herhangi bir kanıt sunamadığı ifade etti.


Klintsevich, ABD'nin söz konusu kararının Rusya ve tüm dünya için ciddi tehdit oluşturduğunu ve dünyayı yeni silahlanma yarışına sürükleyeceğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor